Sytuacja epidemiczna Covid-19 nie jest dobra.
Sytuacja epidemiczna Covid-19 nie jest dobra. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Reklama.

Konferencja Ministra Zdrowia

Niedzielski potwierdził, że głównym powodem dynamicznego rozwoju pandemii jest tzw. brytyjska odmiana koronawirusa wywołującego Covid-19.
– Świeże dane, które pochodzą praktycznie z wczorajszego dnia, mówią, że procentowy udział brytyjskiej mutacji osiągnął już wartość 52 proc. Ten wzrost jest szalenie dynamiczny – wskazał Niedzielski.
Regiony najbardziej dotknięte trzecia falą to nadal te objęte lockdownem: woj. warmińsko-mazurskie (62,6 zarażeń/100 tys. osób) mazowieckie (61,3), pomorskie i (60,3) lubuskie (55,9).
Średnia dla kraju wynosi jednak już obecnie 47,9 zarażeń. Przypomnijmy, że granicą dla lockdownu w warmińsko-mazurskim było 40 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Obecnie dzięki lockdownowi dynamika zakażeń w tym regionu zwolniła do wzrostów na poziomie ok. 2 proc.

Lockdown w całej Polsce

Niedzielski powiedział, że następne restrykcje dotyczyć będą całej Polski. W całej Polsce zacznie więc obowiązywać lockdown w tej samej formie, jaką znamy z obostrzeń wojewódzkich. W kraju zostaną więc centra handlowe, hotele, kina, teatry, baseny czy obiekty sportowe.
Dużą zmianą jest nauka tylko zdalna w klasach 1-3. Minister zdrowia zaapelował też o jak najszerszy powrót do pracy zdalnej. Obostrzenia wejdą w życie od soboty 20 marca i potrwają co najmniej 3 tygodnie, czyli do 9 kwietnia.
Zapytany o możliwe kolejne zakazy przez dziennikarkę Fakt.pl Niedzielski wspomniał, że "mamy jeszcze kilka takich obostrzeń", ale nie rozwinął tej myśli. Zaznaczył jednak, że sytuacja jest niezwykle trudna, a dynamika wzrostu zachorowań w kraju w wysokości ok. 40 proc. jest bardzo niepokojąca.

Jakie obostrzenia od 20 marca? [Lista]

Tak jak wcześniej w kilku województwach, na terenie całej Polski od 20 marca zamknięte będą:
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające;
  • kasyna;
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie, obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
  • Serwis naTemat.pl prowadzi relacje na żywo z konfernecji.

    Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl