Ekran z aplikacjami google na Androida.
Aplikacja Google przestaje działać - co zrobić? Jest rozwiązanie. Fot. 123rf.com
Reklama.
Od samego rana we wtorek 22 czerwca użytkownicy Google w systemie Android zgłaszają problemy z aplikacją Google na system Android. W redakcji zaobserwowaliśmy ten problem m.in. na telefonie Samsung S7:
logo
Komunikat Google przestaje działać pojawił się 22 czerwca na ekranie użytkowników smartfonów z Androidem. Fot. INNPoland
Póki co firma nie przedstawiła "oficjalnego" rozwiązania problemu. Ponieważ jednak użytkownicy informują, że problem z "mrugającym okno Google" pojawił się po ostatniej aktualizacji Google, pojawił się sposób na naprawienie problemu z aplikacją Google.
Należy wejść do Sklepu Play, kliknąć ikonę naszego profilu, po czym wejść w zarządzanie aplikacjami. Po znalezieniu aplikacji Google należy ją odinstalować (samej aplikacji nie da się usunąć z telefonu: w ten sposób odinstalujemy problematyczną najnowszą aktualizację).
Jak możemy zobaczyć w Google Trends, problem pojawił się dzisiaj po godzinie 6 rano:
logo
Komunikat Google o błędzie w aplikacji zaczął pojawiać siez rana 22 czerwca. Fot. INNPoland
Podobny problem pojawił się w marcu tego roku wówczas okazało się, że winna jest aplikacja Android System WebView, pozwalająca innym aplikacjom wyświetlać treści internetowe. Problem można było rozwiązać w prosty sposób. W sklepie Google Play pojawiła się wówczas nowsza wersja aplikacji Android System WebView, w której usunięto usterkę powodującą błędy - wystarczyło więc pobrać i zainstalować aktualizację.

Co to jest Android System WebView?

Android WebView to wstępnie zainstalowany na urządzeniu składnik systemu bazujący na Chrome. Dzięki niemu aplikacje na Androida mogą wyświetlać treści internetowe. Google zaleca, aby program na bieżąco aktualizować - tak, aby zawierał najnowsze zabezpieczenia i poprawki. Niestety, po raz drugi w ciągu tego roku aktualizacja jest źródłem ogromnych problemów dla użytkowników.
Dlaczego w ogóle WebView jest potrzebny? Dzięki niemu aplikacje zewnętrznych deweloperów mogą wyświetlać zawartość stron internetowych. Niektóre przeglądarki na Androidzie (np. Firefox) mają własne silniki - jednak wielu deweloperów woli sięgnąć po googlowskiego "gotowca".
Aplikacja WebView została "oddzielona" od reszty systemy w 2014 roku. Google tłumaczył decyzję tym, że aktualizacje silnika renderującego strony internetowe są kluczowe dla bezpieczeństwa użytkowników.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl