PGW Wody Polskie nawołują do zaprzestania zawyżania cen wody przez samorządy, podczas składania przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne wniosków taryfowe w sprawie zmian cen. Wstępne analizy wróżą Polakom potężny wzrost kosztów, przez co Państwowe Gospodarstwo Wodne zmuszone zostało do podjęcia działań.
Wody Polskie akceptują w tym momencie taryfy na trzy lata do przodu. Wpłynęło ponad 1,5 tys. spośród 2,6 tys. wniosków - 64 proc.
Niestety PGW zostało poniekąd zmuszone do reakcji na dane, jakie zostały przedstawione w podaniach. Większość wniosków bowiem dotyczyła podwyżek cen wody, niekiedy nawet o 1/5.
Przemysław Daca prezes PGW Wód Polskich, prosi samorządy, aby te sztucznie "nie windowały cen ponad koszty, jakie wynikają z funkcjonowania przedsiębiorstw".
Daca zwraca też uwagę na rolę wody w funkcjonowania nie tylko przedsiębiorstw, ale i każdego człowieka. Jest ona wymagana przez wszystkich i stanowi element niezbędny do życia. Dostęp do niej jest prawem każdego, zatem żerowanie na niej, jako produkcie, bez którego nie może mieć miejsca podstawowa egzystencja, jest niedopuszczalne.
Poza tym sam dostęp do wody w celu zapewnienia higieny jest w czasach pandemii bezcenny. Aby zachować odpowiednią czystość, woda jest potrzebna ludziom teraz jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
PGW do tego stopnia przejęło się całą sytuacją, że na swojej stronie opublikowało grafikę, na której rozpisano średni wzrost cen wody, na podstawie dane ze złożonych do tej pory wniosków. Najdotkliwiej podwyżki ma odczuć województwo łódzkie, gdzie mają one sięgnąć nawet 45 proc. Najmniejsze z kolei dotyczą województwa Śląskiego - o 11,93 proc.
Średnia cena wody w Polsce i tak jest na poziomie średniej stawki europejskiej. Dla wielu mieszkańców naszego kraju jest to bardzo drogo! (...) Cena wody nie powinna być barierą, która sprawia, że mniej zamożne osoby w naszym kraju będą miały ograniczony do niej dostęp.
PGW Wody Polskie
Z przykrością stwierdzam, że 94 proc. propozycji zakłada podwyżki opłat za wodę i ścieki. W dokumentacji widzimy, że niektóre samorządy proponują zbyt duże marże i opłaty dzierżawne, dzielone są również przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, planowana jest wypłata dywidend do budżetów miast. Takie działania nie będą przez nas akceptowane.
PGW Wody Polskie
Woda jest niezbędna do życia, a jej dostarczanie nie powinno być pretekstem do ratowania budżetu i zarabiania na mieszkańcach. Rozumiemy, iż z dostarczaniem wody i odprowadzaniem ścieków wiążą się koszty i w związku z nimi w taryfie trzeba uwzględnić m.in. kwestie inflacji, inwestycji czy wzrost cen energii. Jednak nie będzie naszej zgody na żonglowanie kosztami. Proces taryfikacji powinien opierać się na współpracy. Nasze zespoły są do dyspozycji na każdym etapie – jesteśmy gotowi na bieżąco odpowiedzieć na wszystkie pytania i wyjaśniać wątpliwości.