Dyrektor generalny firmy Uber Dara Khosrowshahi zaskoczył swoim najnowszym planem. Zdradził, że Uber Eats planuje dostarczać… marihuanę. Firma oczywiście nie zamierza schodzić do półświatka, by zwiększyć dochody. Menedżer przypomniał jednakże w USA substancja jest legalna do użytku rekreacyjnego w 16 stanach i Dystrykcie Kolumbii.
Khosrowshahi wskazał w wywiadzie dla CNBC, że firma rozważa wprowadzenie dostaw suszu z konopi indyjskiej w Uber Eats. Dostawy marihuany rozpoczną się jednak dopiero wtedy, gdy przepisy legalizacyjne weszłyby w życie na poziomie federalnym – informuje serwis wirtualnemedia.pl.
Obecnie marihuana do celów rekreacyjnych jest legalna w 16 stanach i Dystrykcie Kolumbii. W Kalifornii, Nevadzie i Oregonie istnieją już usługi dostarczania konopi, pod warunkiem że klient ma ukończone 21 lat.
Obenie Uber Eats ma się skupić na dotychczasowych segmentach – dostawach żywności i alkoholu.
Nowy Jork zalegalizował marihuanę
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, grono stanów USA z legalnymi konopiami niedawno się powiększyło. Obie izby parlamentu stanu Nowy Jork uchwaliły w ostatnich dniach marca 2021 r. znaczącą większością głosów ustawę legalizującą rekreacyjną marihuanę.
– To przełomowe prawo zapewni sprawiedliwość długo marginalizowanym społecznościom, a także stworzy nowy przemysł, który rozwinie gospodarkę – stwierdził gubernator Andrew Cuomo. Wcześniej zapowiedział, że ustawa zostanie przez niego podpisana.
Legalizacja ma zapewnić m.in równość rasową. Większość aresztowanych za przestępstwa związane z marihuaną stanowią czarni i Latynosi (w mieście Nowy Jork to 94 proc. aresztów), podczas gdy z danych miejskiego departamentu zdrowia wynika, że marihuany używa aż 24 proc. białych mieszkańców, a tylko 14 proc. czarnych i 12 proc. Latynosów.
W ustawie zapisano usunięcie z rejestru kryminalnego tysięcy ludzi skazanych za przestępstwa związane z marihuaną oraz inwestowanie 40 proc. wpływów z podatków od marihuany w społecznościach mniejszości etnicznych.
Zgodnie z założeniami, w stanie Nowy Jork ma obowiązywać 13 proc. podatek od sprzedaży marihuany. Będzie się na niego składać 9 proc. podatek stanowy i 4 proc. podatku lokalnego.