Znamy finalistów konkursu #HuaweiStartupChallenge. Oto 10 naprawdę odpowiedzialnych społecznie firm
Redakcja INNPoland
14 kwietnia 2021, 13:04·6 minut czytania
Publikacja artykułu: 14 kwietnia 2021, 13:04
Firma Huawei podjęła się ważnej misji: chodzi o przeciwdziałanie wykluczeniom w różnych obszarach życia – zarówno zawodowego, jak i prywatnego poprzez wykorzystanie nowych technologii. Czas poznać najlepsze ze startupów, dzięki którym świat może stać się znacznie lepszym miejscem.
Reklama.
Kapituła złożona z wybitnych przedstawicieli środowiska otoczenia innowacji w Polsce oraz ekspertów Huawei Polska i Fundacji Startup Hub Poland wybrała dziesięć firm, dzięki którym możliwe jest przeciwdziałanie wykluczeniom i wyrównywanie szans,, m.in. przez podwyższanie współczynnika zawodowego osób z niepełnosprawnościami (to rzecz niezmiernie ważna zwłaszcza dziś, gdy pandemia koronawirusa pogłębiła ów problem) oraz skuteczne przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu różnych grup społecznych, a także niwelowanie braku równego dostępu do edukacji, transportu, usług medycznych, czy też zdrowego środowiska.
– Mały z dużym mogą więcej. Współpraca dopiero rozwijających się, ale reprezentujących kreatywne idee startupów z zaawansowanym technologicznie biznesem, takim, jaki reprezentuje Huawei, to ogromna szansa na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań służących polepszaniu dostępu do edukacji, cyfrowego świata, udziału w życiu społecznym, rozwiązań proekologicznych czy medycznych. Dla startupów to także niecodzienna okazja do skorzystania z wiedzy biznesowych specjalistów i bazy rozwiązań wypracowanych przez duży biznes, które przysłużą im się w rozwijaniu własnej działalności – mówi Paulina Brym- Ciuba z Fundacji StartUp Hub Poland.
Jak dodaje, organizatorzy konkursu wierzą, iż Polska ma geograficzne i gospodarcze warunki do tego, aby stać się liderem wielkiej zmiany technologicznej. Zmiany, która nie będzie odbywać się kosztem wykluczenia społecznego, zarazem motywując społeczeństwo do włączenia się w trend ekologii, gospodarki współdzielenia, nowoczesnej edukacji oraz dostępności innowacji, które na ogół pojawiają się wyspowo i często na swoich "wysepkach" pozostają.
Dzięki tej inicjatywie możliwe stało się nagłośnienie oraz udoskonalenie najlepszych pomysłów, za którymi stoją odpowiedzialni społecznie inżynierowie, przedsiębiorcy oraz wynalazcy z Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Efektem jest wymierne wsparcie w zakresie testowania i wdrażania rozwiązań mających na celu ograniczenie wszelakiego rodzaju wykluczeń i wyrównywanie szans .
Najlepsi uczestnicy #HuaweiStartupChallenge mogą liczyć nie tylko na spersonalizowaną ścieżkę wyzwań (składają się na nią zadania, opinie ekspertów i kamienie milowe zaprojektowane w celu ulepszenia ich rozwiązań), lecz również na nagrody pieniężne – trzy pierwsze miejsca zostaną uhonorowane kwotami 100 000, 50 000 oraz 35 000 zł.
– Niwelowanie różnic w kompetencjach cyfrowych i dostępie do technologii nie będzie możliwe bez nowoczesnych narzędzi. Dlatego w ramach projektu #HuaweiStartupChallenge promujemy innowacyjne pomysły, będące we wczesnej fazie wdrożenia, których celem jest walka z wszelkiego rodzaju wykluczeniami. Dzięki programowi, który współprowadzimy z fundacją Start Hub Poland rozwiązania te zyskają szansę na szybszy rozwój – mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska, czyli firmy, która będąc światowym liderem w dostarczaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych, podejmuje działania na rzecz walki z wykluczeniem w różnych jego aspektach; zarówno poprzez zastosowanie nowych technologii, jak i wspieranie inicjatyw na rzecz równego dostępu.
Chcesz poznać dziesięć najlepszych pomysłów zgłoszonych w ramach tej inicjatywy, będącej świetnym przykładem na to, jak świat wielkiego biznesu może współdziałać z kreatywnymi osobami będącymi dopiero na początku swych wielkich karier? Oto one:
The Compas
Dzieło polskiego startupu Associated Apps to pierwszy na świecie inteligentny asystent nawigujący osoby niewidome i niedowidzące (oraz inne, które mają problemy ze swobodnym poruszaniem się) wewnątrz obiektów użyteczności publicznej. Mamy tutaj do czynienia z aplikacją mobilną, która może być sterowana zarówno manualnie, jak i głosowo, a która ułatwia samodzielne przemieszczanie się w miejscach takich, jak dworce, lotniska, urzędy, budynki biurowe, muzea i centra handlowe.
Vesper
Do tej pory osoby niedowidzące, aby lokalizować obiekty i przemieszczać się, musiały korzystać z lasek oraz psów przewodników, a podczas czytania niezbędne były lupy, również elektroniczne. Dzięki gdańskiej firmie Augmandy ich życie może zyskać zupełnie nową jakość: zespół opracował prototypowe oprogramowanie wykorzystujące technologie VR i AR, które współpracuje z systemem kamer i gogli wyświetlających obrazy w wysokim kontraście i pozwalających zobaczyć świat na nowo. Mogą służyć zarówno do rehabilitacji, jak i pracy zdalnej.
Code All
Natywny chatbot internetowy, który wykorzystuje uczenie maszynowe oraz algorytmy sztucznej inteligencji, pozwalając na indywidualną naukę programowania w języku Java. Mamy tutaj do czynienia z naprawdę atrakcyjną formą edukacji, gdyż użytkownicy mogą bazować na tzw. real life case'ach. Do tego dochodzą monitorowanie procesów i dobór odpowiedniej ścieżki rozwoju. Wartością dodaną jest odpowiedni sprzęt komputerowy, taki jak czujniki IoT, które użytkownicy mogą programować samodzielnie.
Deaf Respect
Pierwsza aplikacja dająca osobom głuchym i niedosłyszącym możliwość wyboru formy komunikacji – począwszy od tłumacza języka migowego, a skończywszy na transkrybencie (wyposażonym w opcje używania własnego głosu i odpowiedzi pisemnych). W sytuacjach, w których niezbędna okazuje się pomoc tłumacza języka migowego, Deaf Respect pozwala nie tylko znaleźć odpowiedniego specjalistę, lecz również opłacić jego usługi, a następnie ocenić ich jakość.
Do IT Mommy
Projekt fundacji Mamo Pracuj, czyli organizacji wspierającej kobiety w powrocie do pracy zawodowej poprzez networking, wsparcie mentoringowe, organizację konferencji, promowanie odpowiednich ścieżek kariery oraz działalność publicystyczną i społeczną, dzięki której można aktywizować wykluczoną społeczność i przełamywać stereotypy. Do IT Mommy skupia się szczególnie na branży informatycznej, która – dzięki elastycznemu czasowi pracy i stosunkowo niskim barierom wejścia – jest świetnym pomysłem na "nowy początek" dla kobiet wracających z urlopów macierzyńskich.
Naviration
System precyzyjnej kontroli wiązki terapeutycznej pozwalający uzyskać niespotykaną do tej pory dokładność naświetlania zmian nowotworowych. Dzięki nowatorskiemu urządzeniu mobilnemu, którego sercem jest układ dwóch kamer śledzących położenie układu markerów, można zrezygnować z dotychczasowych rozwiązań manualnych (takich jak papier milimetrowy i analizowanie zdjęć), dzięki czemu proces staje się znacznie szybszy, a odczyty znacznie bardziej precyzyjne.
ParrotOne PowerHID
Osoby niepełnosprawne borykają się z wieloma problemami. Jednym z nich jest niemożność korzystania z urządzeń mobilnych, sterowanych przy pomocy klawiatury wyświetlanej na ekranach, co prowadzi do wykluczenia z życia społecznego i zawodowego. Inteligentna klawiatura PowerHID, wspierana przez odpowiednią aplikację i komunikator z rozbudowanym słownikiem podpowiedzi, pozwala na znacznie łatwiejsze pisanie całych wyrazów, dzięki czemu korzystanie z komputerów, smartfonów i tabletów staje się znacznie łatwiejsze.
SolHotAir
Dostępne dziś grzewcze kolektory solarne mają wiele wad – wysoki koszt w połączeniu ze stosunkowo niedużą wydajnością energetyczną sprawia, że okres zwrotu inwestycji jest bardzo długi. Efekt? "Zielona" energetyka cieplna jest dla wielu firm i gospodarstw domowych dobrem niedostępnym. Rozwiązaniem owego problemu może być SolHotAir, czyli nowatorski sposób na walkę z ubóstwem energetycznym. Mamy tutaj do czynienia z opatentowanym systemem turbulentnych kolektorów grzewczych, posiadających efektywność na poziomie aż 83 procent. Co istotne, kolektory mają postać płaskich paneli modułowych o wymiarach 1 x 2 m, które można dopasować do każdej ściany, dzięki czemu na dachu pozostaje miejsce na ogniwa fotowoltaiczne.
Wheelstair
Przełomowy sposób walki z wykluczeniem osób niepełnosprawnych, które – przemieszczając się na wózkach inwalidzkich – muszą mierzyć się z wieloma barierami architektonicznymi. Wheelstair, czyli zaawansowana przystawka medyczna do wózków – zwiększa mobilność tych osób, ułatwiając pełne uczestnictwo w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym – dodatkową zaletą owego wynalazku (wykorzystującego rozwiązania z zakresu elektroniki, robotyki, mechaniki oraz mechatroniki) jest modułowość, dzięki czemu każdy użytkownik może dopasować go pod kątem własnych potrzeb.
WO:EX
W starzejących się społeczeństwach mamy do czynienia z dużym odsetkiem osób, które przeszły ciężkie choroby kardiologiczne lub neurologiczne. Tym samym znacznie wyższa jest liczba osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. WO:EX jest projektem systemu dedykowanego takim właśnie pacjentom; osobom wymagającym profesjonalnej rehabilitacji oraz opieki – zarówno klinicznej, jak i domowej. Mamy tutaj do czynienia z kompleksowym i modułowym systemem, którego bazą jest robotyczny egzoszkielet. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu będzie również monitorował na bieżąco postępy w rehabilitacji oraz parametry takie, jak EEG oraz GSP.
Finał konkursu Huawei Startup Challenge odbędzie się już 14 kwietnia. Wyniki będzie można poznać m.in. na facebookowym fanpage'u Huawei Polska podczas gali transmitowanej na żywo od godz. 15:00.