Reklama.
Sprawę opisał portal Zaufana Trzecia Strona. Nowe oszustwo polega na tym, że oszuści, podając się za potencjalnych nabywców, proszą sprzedających o wysłanie przesyłki za pobraniem, jednocześnie proponując, że sami ją opłacą. Jeśli potencjalna ofiara oszustwa zgodzi się na taką formę wysyłki, przesyłają jej własną etykietę przesyłki InPostu do wydrukowania i przyklejenia na paczkę.
Etykietę, która wygląda do złudzenia prawdziwie… i w części prawdziwa jest. Ale tylko w części. Wszystko rozbija się jednak o kod kreskowy – mimo że na takim druku widzimy oznaczenie “za pobraniem", to oszuści podmieniają na nim kod kreskowy na taki ze zwykłej przesyłki. Dzięki temu paczkomat nie będzie od nich żądać uiszczenia opłaty przed jej wydaniem.
Jak w takim razie uniknąć takiego oszustwa? Jak pisze Zaufana Trzecia Strona, wystarczy korzystać tylko z mechanizmów wysyłki proponowanych przez serwis, za pomocą którego realizuje się transakcję lub samodzielne organizować transportu towaru. A już na pewno nie korzystać z etykiet podesłanych przez kupującego.
“Paczka zatrzymana przez służby celne”
To nie jedyne oszustwo związane z paczkami, jakie pojawiło się w ostatnim czasie. Jedne z nich to tzw. oszustwo na służby celne. Oszuści wysyłają sms o treści: Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne: [LINK]Cyberprzestępcy korzystają w tym przypadku z różnych numerów telefonów i kierują na różnorodne strony za pomocą hiperłączy w smsach. Pod linkami kryje się strona udająca firmę kurierską. Treść zachęca do ściągnięcia aplikacji w formacie .apk. W kolejnych krokach przekonuje, że należy zignorować ostrzeżenia systemu Android o instalacji aplikacji z nieznanych źródeł.
Oczywiście pod żadnym pozorem nie należy instalować appki. Jej celem nie jest pomoc w odzyskaniu paczki, a kradzież danych i wyczyszczenie do zera naszego konta bankowego.