
Chalk of Shame
Za rozkręceniem akcji stoi dr Patrick Perrigue, który pochodzi z Kalifornii, lecz mieszka w Poznaniu. Na co dzień zajmuje się biologią molekularną ze szczególnym uwzględnieniem badań nad rakiem."Szukałem pomocy na “śmieciowy problem” w mojej okolicy i w ten sposób skontaktowałem się z trenerem środowiskowym Miquelem Garau. Miquel pokazał mi swoją metodę edukacji ekologicznej, którą nazywa GÓRĄ WSTYDU. Chodzi o to, żeby ze zbieranych przez kilka minut śmieci usypać kopiec, pozostawiony na widoku. Ta akcja zainspirowała mnie do stworzenia KREDY WSTYDU."
Co ważne, nie chodzi o to, żeby niedopałki zbierać. Jak tłumaczy autor pomysłu, w ten sposób palacze niczego się nie nauczą.
Szkodliwe pety
– Niedopałek papierosowy jest śmieciem, który poważnie szkodzi środowisku naturalnemu – mówi Beata Butwicka, prezes Fundacji Nasza Ziemia."Nie tylko zatruwa glebę, ale i jego rozkład trwa całe dekady. Jak podają badacze, na taki stan rzeczy ma wpływ filtr papierosowy wykonany z włókna celulozowego. Większość osób myśli, iż jest to materiał podobny do papieru, który ulega biodegradacji bez szkody dla środowiska. Tymczasem jest on rodzajem bioplastiku. Swoim oddziaływaniem na naturę podobny jest do butelki z plastiku wyrzuconej po pikniku do lasu, w parku czy na plaży."