W środę wielkie otwarcie zaliczył pierwszy sklep Orlen w ruchu. Nowy format placówki powstał w Warszawie – dokładnie tam, gdzie kiedyś mieścił się punkt Ruchu. Nowa inicjatywa to bowiem efekt przejęcia sławnej marki punktów z prasą przez koncern paliwowy. Już niedługo podobnych sklepów ma powstać prawie tysiąc.
Pierwszy sklep nowej sieci Orlenu w ruchu powstał w Warszawie przy ul. Grójeckiej 26. Wcześniej znajdowała się tam placówka Superac, czyli sklepu spożywczego, który uruchomił Ruch jeszcze przed przejęciem przez Orlen – pisze Business Insider.
Dobrze widzicie "ruch" w nazwie celowo pisany jest małą literą.
Jeśli chodzi o asortyment, to nowa sieć ma oferować nie tylko gazety i magazyny, ale też podstawowe produkty spożywcze czy hot-dogi i kawę znaną ze stacji paliw państwowego giganta.
Tym samym Orlen w ruchu naturalnie staje się zajadłym konkurentem sklepów Żabka, ABC czy Carrefour Express. A plany rozwoju są bogate.
Duża część placówek Ruchu ma zostać przekształcona na nowe "Orleny". Do końca 2021 r. ma być to 40 sklepów. Przez najbliższe 5 lat takich punktów ma być w całej Polsce już 900.
jak nieoficjalnie dowiedział się serwis Money.pl, kolejne sklepy Orlen w ruchu mają zostać otwarte w Katowicach, Bydgoszczy i Wrocławiu. Placówki mają mieć od 20 do 70 mkw.
- Detal dla Orlenu jest bardzo ważnym pionem uzyskiwania dochodów i z roku na rok uzyskuje coraz lepsze wyniki - mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek na konferencji prasowej w lutym.
Wiele wskazuje też na to, że koncern paliwowy może wykorzystać placówki "w ruchu" do świadczenia usług pocztowych, np. jako punkty z paczkami.
Orlen pomaga omijać zakaz handlu w niedzielę
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, z patentu na "placówkę pocztową" korzysta coraz więcej prywatnych firm. Wystarczy, że w sklepie wprowadzona jest możliwość np. odbioru paczek, a nie jest on objęty zakazem handlu w niedzielę. Co ciekawe, tricku tego używa też... Orlen.
Współpraca z Orlenem ma pomóc sklepom obejść zakaz handlu w niedziele, bo staną się placówkami pocztowymi kontrolowanego przez koncern Ruchu. Jak dowiedział się portal, pojawiły się już sieci chętne do nawiązywania takiej współpracy.
Przypomnijmy, placówki pocztowe nie zostały objęte zakazem handlu w niedzielę. Chociaż w Sejmie ubiegłej kadencji pojawił się projekt uszczelnienia ustawy w tym zakresie, szybko się z niego wycofano.
Placówką pocztową jest m.in. Żabka, a za nią w ten trend wskoczyły takie sieci jak: Abc, Lewiatan, Delikatesy Centrum, Euro Sklep, Stokrotka Express, Prim Market, Chata Polska, Al. Capone, Sklep Polski, Topaz, Intermarche, a nawet Biedronka.