Serock z lotu ptaka podczas zachodzącego słońca przy fioletowym niebie.
Serock zamieni się w miasto przyszłości. fot. mat. pras.
Reklama.
  • Terry Dong, dyrektor zarządzający Huawei Enterprise Polska oraz Artur Borkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Serock w połowie czerwca podpisali porozumienie ws. współpracy.
  • Jej celem jest realizacja projektu Serock SmartCity, obejmującego cyfryzację gminy, w tym rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych, zwiększenie dostępności sieci światłowodowej oraz wdrożenie ekologicznych rozwiązań.
  • Postanowiliśmy odezwać się do włodarzy miasta oraz firmy Huawei, aby dopytać o szczegóły tego innowacyjnego projektu.
  • Według prognoz, do 2050 roku 68 proc. ludzi na świecie będzie mieszkać na obszarach miejskich – dowiedzieliśmy się od Ryszarda Hordyńskiego, dyrektora ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska. Firma pomaga miastom przejść w stronę inteligentnego zarządzania, dostarczając odpowiednie technologie cyfrowe.
    – Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę, zwłaszcza w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii w miastach - wszędzie tam, gdzie realnie usprawniają one życie mieszkańców – wyjaśnia Hordyński.
    Ta otwartość spotkała się z zainteresowaniem władz miasta i gminy Serock, co jest świetnym sygnałem świadczącym o rosnącej świadomości lokalnych decydentów w Polsce w zakresie zmieniających się trendów w zarządzaniu obszarami miejskimi.
    logo
    Firma Huawei Polska podpisała porozumienie o współpracy z Miastem i Gminą Serock. fot. A.Woźniakowska
    – Burmistrz poszukuje rozwiązań, które mogą wesprzeć codzienne życie mieszkańców i na ten aspekt kładziono największy nacisk. Spółka wykazuje wysokie zrozumienie dla potrzeb samorządu i jest gotowa zaangażować własne zasoby dla wypracowania rozwiązań „skrojonych na miarę” Serocka – tłumaczy Jakub Szymański Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju miasta Serock.
    Firma Huawei w swojej działalności dostarcza technologii cyfrowych do klientów indywidualnych i organizacji, a dotychczas, jak sama informuje, pomogła stworzyć 160 inteligentnych miast w ponad 100 krajach i regionach. Kolejnym miastem, którym się zainteresowała, był właśnie Serock.
    logo
    Mural poświęcony historii Serocka powstał przy ul. św. Wojciecha. fot. A.Woźniakowska
    – Od wielu lat jako gmina staramy się iść zgodnie z trendem wprowadzania rozwiązań Smart City i tym samym możliwość współpracy z gigantem technologicznym stwarza dla nas duże możliwości, których realizacja samodzielnie wydawałaby się bardzo trudna – mówi przedstawiciel miasta.
    – Otwartość i zrozumienie wzajemnych potrzeb to podstawa współpracy i dobra prognoza w kontekście przyszłych wyzwań – dodaje.

    Czym w ogóle jest Smart City?

    Za ideą inteligentnych miast kryje się przede wszystkim konieczność kształtowania ich zrównoważonego rozwoju, m.in. poprzez wprowadzanie zmian w wydajności energetycznej, transporcie i komunikacji, infrastrukturze oraz ekologii.
    Smart City musi adresować takie obszary jak zrównoważony rozwój, kapitał ludzki, mobilność i transport, konkurencyjna gospodarka, partycypacja społeczna, planowanie przestrzenne, środowisko naturalne, zaawansowane technologie.
    – Nowe technologie wdrażane w miastach umożliwiają zbieranie danych m.in. na temat aktualnego stanu zasobów czy awarii oraz analizę i udostępnianie tych danych w czasie rzeczywistym. Na bazie tych informacji możliwe jest wprowadzenie zmian w produkcji, konsumpcji i zarządzaniu, a w konsekwencji – ograniczenie zużycia zasobów naturalnych przy jednoczesnym podniesieniu standardu życia mieszkańców – wyjaśnia dyrektor Huawei.
    logo
    Budynek dawnego kasyna w Zegrzu. fot. A.Woźniakowska
    Idea Smart City w przypadku Serocka skupia się na efektywnym i oszczędnym wykorzystaniu zasobów i najnowszych technologii z korzyścią dla mieszkańców i otaczającej miasto przyrody. – Przy zarządzaniu miastem dążymy do inwestowania w kapitał społeczny i infrastrukturę komunikacyjną, aby promować zrównoważony rozwój gospodarczy i wysokiej jakości życie, mądrze gospodarując zasobami naturalnymi – mówi Szymański.
    – Mamy tu na myśli przede wszystkim rozwiązania wspierające przyjazną dla mieszkańców administrację, edukację, usługi zdrowotne, a także prężnie rozwijające się technologie z zakresu zarządzania miastem – dodaje.
    Rozwiązania Smart City w Serocku nie będą mogły być również obojętne wobec wzrostu popularności OZE. Władze miasta zakładają, że dostępność tzw. zielonej energii będzie istotnym komponentem serockiego smart city.
    logo
    Ratusz w Serocku. fot. A.Woźniakowska

    Huawei wspiera Serock w budowie Smart City

    Każde miasto jest dynamicznym ekosystemem, wymaga więc indywidualnego podejścia, aktualizowanego na bieżąco. Inne będą rozwiązania dla miasta o rozbudowanej infrastrukturze przemysłowej, a inne dla centrum turystycznego, pełnego zabytków. W pierwszym z nich większy nacisk może być położony na rozwiązania ekologiczne, w drugim zaś na udogodnienia dla mieszkańców i turystów.
    Porozumienie z Huawei obejmuje cyfryzację gminy, w tym rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz zwiększenie dostępności sieci światłowodowej dla mieszkańców i wdrożenie rozwiązań niwelujących oddziaływanie człowieka na środowisko naturalne. – Powstająca w wyniku podpisanego porozumienia grupa robocza ma za zadanie wypracować rozwiązanie szyte dokładnie na miarę Serocka – podkreśla Hordyński.
    logo
    Serock z lotu ptaka. fot. A. Spodobalski
    Z pewnością będą się one wiązały ze zwiększeniem dostępności do wysokiej jakości usług telekomunikacyjnych oraz rozwiązań cyfrowych, a wskutek dogłębnej analizy danych – także z lepszym zarządzaniem zasobami. – Mówimy tutaj głównie o budowie światłowodu, ale również o inteligentnych rozwiązaniach IT, takich jak: publiczne sieci WI-FI, projekty edukacyjne dla osób wykluczonych cyfrowo, czy tworzenie tzw. open data. – wymienia ekspert od rozwoju miasta.
    Jakub Szymański zdradził nam również, co kryje się pod “rozwiązaniami niwelującymi oddziaływanie człowieka na środowisko naturalne”. – Takie rozwiązania to chociażby niedawno utworzona spółdzielnia energetyczna „Słoneczny Serock”, która ma za zadanie produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – instalacji fotowoltaicznej, współtworzonej przez mieszkańców – członków w spółdzielni.
    logo
    Pałac zegrzyński. fot. A.Woźniakowska
    Kierownik wymienia również rozwój innych publicznych i indywidualnych mocy wytwórczych zainstalowanych w Odnawialnych Źródłach Energii. Władze mają, że ich popularność w najbliższym czasie nie zmaleje, a z drugiej strony, że nauczą się kontrolować te zwykle niestabilne źródła energii. Swoja drogą, nad rozwiązaniem pozwalającym na gospodarowanie OZE pracuje polska firma Virtual Power Plant.
    Wracając do zielonych rozwiązań, pojęcie to można traktować również szerzej. Szymański dodaje, że wśród nich jest usprawnienie ruchu kołowego w mieście, popularyzacja e-administracji, instalacja sensorów monitorujących jakość powietrza lub wody. – Katalog potencjalnych kierunków działania jest otwarty i bardzo szeroki, zakładamy, że dzięki pracy warsztatowej z partnerem technologicznym uda się je przekuć w konkretne strategie i realizacje – podkreśla.
    – Ciekawym przykładem budowy inteligentnego miasta ukierunkowanego na tego typu rozwiązania jest holenderska Breda, gdzie miejska infrastruktura zawiera sieć czujników, m.in. jakości powietrza i wody – wskazuje Ryszard Hordyński.
    logo
    Rzeka Narew w Serocku. fot. A.Woźniakowska
    Stały dostęp do danych pozwala na bieżąco kontrolować ich stan i już w zarodku zwalczać wszelkie ewentualne zagrożenia. W ramach implementacji rozwiązań z zakresu smart city uruchomiono tam też pilotażowy projekt inteligentnego oświetlenia – zbliżający się do lampy ulicznej samochód powoduje automatyczne zwiększenie natężenie oświetlenia, a gdy ulica jest pusta, jego natężenie spada, a pobór energii maleje.
    – Kolejna kwestia to oczywiście dywersyfikacja źródeł energii i rozwój OZE, dzięki któremu wytworzenie energii nie będzie wiązać się z tak negatywnymi skutkami dla środowiska – dodaje dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

    Korzyści nie tylko dla mieszkańców

    Wszystkie tego rodzaju zmiany poprawiają jakość życia w miastach, zwiększając jednocześnie wygodę, poczucie bezpieczeństwa i pozytywnie wpływając na zdrowie mieszkańców – zarówno tych obecnych, jak i przyszłych. W ujęciu mikro, implementacja rozwiązań dla inteligentnych miast służy przede wszystkim lokalnym społecznościom, ale już na ochronie środowiska i zasobów naturalnych korzystamy jako społeczeństwo w skali makro.
    logo
    Zapora w Dębem. fot. A.Woźniakowska
    – W perspektywie chcemy też walczyć z negatywnymi skutkami wzrastającej liczby mieszkańców, w szczególności ograniczać zapotrzebowanie na transport indywidualny, monitorować i przeciwdziałać zjawiskom tzw. niskiej emisji – mówi Szymański. – Serock, dzięki rozwojowi technologicznemu ma szansę również poprawić swoją atrakcyjność z perspektywy szeroko rozumianego biznesu.
    Serock znajduje się w obszarze bezpośredniego oddziaływania Warszawy, coraz więcej inwestorów analizuje możliwości lokowania własnej działalności na jego terenie. Rozwój lokalny w wykonaniu Serocka powinien być również w tym aspekcie zrównoważony, aby mieszkańcy znajdowali wszystko, czego potrzebują, a więc poza atrakcyjną lokalizacją do życia i atrakcjami turystycznymi, czy podstawowymi usługami, również miejsca pracy.
    logo
    Makieta dawnego grodziska Barbarka. fot. A.Woźniakowska
    – Świat oparty jest na ogromnych ilościach współzależności. Patrząc na konkretny przykład Serocka: czy troska o zasoby naturalne i minimalizowanie negatywnych skutków ekologicznych działalności mieszkańców i przedsiębiorstw w tej gminie może pozytywnie przełożyć się na środowisko naturalne innych miejscowości położonych nad Narwią? Oczywiście, że tak i na taki efekt również liczymy – uważa Hordyński.
    W przyszłości być może każde miasto wypełni się inteligentnymi robotami i rozwiązaniami autonomicznymi. Natomiast w tej chwili zarówno przedstawiciele miasta, jak i firmy Huawei liczą przede wszystkim na to, że skutkiem nawiązanej współpracy będzie podniesienie jakości życia mieszkańców Serocka, a w perspektywie także otwarcie na tego typu rozwiązania w innych gminach, które również mogą zyskać miano inteligentnych miast.
    Czytaj także: