Tematy poruszone w tym artykule:
Jak przygotować się do założenia firmy?
Jaką formę działalności gospodarczej wybrać?
Co to jest jednoosobowa działalność gospodarcza?
Co to jest spółka cywilna?
Jak zgłosić działalność gospodarczą?
Jak założyć firmę przez internet?
Jaki adres prowadzenia działalności gospodarczej wpisać zakładając firmę?
Jak przygotować się do założenia firmy?
Pomysł na własną działalność, biznesplan i wszystkie inne rzeczy, na które uczula się osoby rozpoczynające działalność biznesową na własny rachunek to jedno – ale przed zabraniem się do wypełniania odpowiednich formularzy, musisz przygotować szereg danych, które będą ci potrzebne do uzupełnienia wniosku o założenie działalności gospodarczej. Jakie informacje powinniście mieć w zanadrzu siadając do
wypełniania formularza CEIDG?
Nazwa firmy – jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, w jej nazwie powinno się znaleźć twoje imię i nazwisko. Możesz je uzupełnić dodatkowym wyrażeniem, jednak pamiętaj, że nie powinno ono wprowadzać w błąd co do przedmiotu działalności.
Data rozpoczęcia działalności – informację o tym musisz zawrzeć we wniosku. Jest ona także informacją dla ZUS na temat tego, od kiedy będziesz płacić składki na ubezpieczenia społeczne.
Miejsce prowadzenia działalności gospodarczej – rejestrując się w CEIDG, musisz podać adres do doręczeń – czyli miejsce, do którego będzie wysyłana korespondencja dotycząca twojej działalności gospodarczej. Oprócz tego, jeśli prowadzisz działalność w stałym miejscu, musisz podać jego adres w formularzu. W przypadku, w którym usługi realizujesz w różnych miejscach lub twoja działalność ma charakter mobilny, nie musisz wskazywać adresu stałego wykonywania działalności gospodarczej – we wniosku można zaznaczyć opcję “brak stałego miejsce wykonywania działalności gospodarczej”. Wówczas bądź jednak gotowy na to, że urząd skarbowy może poprosić o wyjaśnienie, na czym dokładnie polega twoja działalność.
Forma opodatkowania działalności gospodarczej – jeśli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą, będziesz opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ma on kilka różnych form (podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa).
Numer rachunku bankowego firmy – wyborem i założeniem firmowego rachunku bankowego najlepiej zająć się jeszcze przed założeniem firmy – numer konta będzie trzeba wpisać w formularzu CEIDG-1. Należy zwracać tutaj szczególną uwagę na kwestie tego, jakie opłaty za prowadzenie konta pobiera dany bank.
Miejsce przechowywania dokumentacji księgowej – w formularzu, który wypełniasz przy zakładaniu firmy, musisz określić, kto zajmie się prowadzeniem księgowości twojej firmy – czy też powierzysz to zadanie profesjonalnemu księgowemu.
Zdecyduj, czy będziesz podatnikiem VAT – jeśli zdecydujesz, że chcesz zostać płatnikiem podatku VAT, swoją deklarację możesz złożyć równocześnie z formularzem CEIDG-1.
Jaką formę działalności gospodarczej wybrać?
W zależności od swojej sytuacji i osiąganych przychodów przy swoim pierwszym biznesie najprawdopodobniej wybierzesz jedną z trzech form prowadzenia działalności gospodarczej:
działalność nierejestrową,
jednoosobową działalność gospodarczą,
spółkę cywilną.