Już prawie połowa z nas chce ograniczyć wydatki. Według raportu "Nastroje konsumenckie Polaków 2021", zrealizowanego przez UCE Research i Grupę AdRetail, wynika to z obawy przed czwartą falą Covid-19, ale też inflacji oraz osłabienia gospodarki. Na czym chcemy zaoszczędzić?
Z raportu wynika, że 40,9 proc. Polaków zamierza ograniczyć wydatki na bieżące zakupy w trzecim kwartale br. W drugim kwartale taką deklarację złożyło 40 proc. pytanych, a w okresie od stycznia do marca br. wynik sięgnął 44,8 proc. Kolejne 45,5 proc. respondentów deklaruje, że nie zamierza jednak ograniczać zakupów w trzecim kwartale (w II kwartale było to 38,3 proc.).
Najczęściej wymienianym powodem ograniczenia konsumpcji są rosnące ceny. Inflację jako powód wskazało aż 65,8 proc. badanych. Dla 42,7 proc. powodem do ograniczenia wydatków jest obawa przed pogorszeniem się sytuacji gospodarczej w kraju. A 26,9 proc. Polaków ogranicza zakupy, ponieważ nie ma oszczędności (w badaniu można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź).
Zdaniem dyrektora zarządzającego w Grupie AdRetail Karola Kamińskiego głównym powodem chęci ograniczenia wydatków jest niepewna sytuacja związana ze zbliżającą się czwartą falą pandemii Covid-19 i możliwymi lockdownami.
Polacy planują głównie ograniczyć wydatki na artykuły odzieżowe – wskazuje to 50,7 proc. badanych. Kolejne w zestawieniu są napoje alkoholowe – 34,2 proc. Na trzecim miejscu w kategorii produktów uplasowały się sprzęt RTV-AGD z wynikiem 31,6 proc.
Polacy nadal nie oszczędzają
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, Polacy wciąż są narodem na dorobku. Według raportu firmy Maison & Partners, zrealizowanego na zlecenie Grupy Assay 44 proc. Polaków żyje z dnia na dzień i nie ma żadnych oszczędności. A ci, którzy oszczędzają, zgromadzili średnio niespełna 30 tys. zł.
Aż 53 proc. osób mających oszczędności wskazało, że zgromadzone środki starczyłyby na utrzymanie się nie dłużej niż pół roku. Co czwarty oszczędzający trzyma zgromadzone środki w postaci gotówki w domu.
"To czy osoba oszczędza czy nie zależy w dużym stopniu od czynników psychologicznych: umiejętności samokontroli, zadowolenia z życia, poziomu materializmu, podzielanych wartości, ale też subiektywnej oceny własnej sytuacji materialnej" – wskazała nadzorująca badania Dominika Maison, prof. psychologii na Uniwersytecie Warszawskim.