Po śmierci spadkodawcy następuje otwarcie spadku – to wówczas właśnie określa się krąg osób uprawnionych do dziedziczenia. Jeśli otrzymujemy spadek po zmarłej osobie, mamy do wyboru trzy warianty działania:
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – dochodzi do niego automatycznie, jeśli nie podejmiemy żadnych dodatkowych kroków. Jako spadkobierca odpowiadasz wówczas za odziedziczone długi jedynie do wartości odziedziczonego majątku. Jeśli więc okaże się, że na zmarłej osobie ciążyły zobowiązania finansowe przewyższające wartość pozostawionego majątku, nie dotkną one naszego majątku osobistego.
Przyjęcie spadku wprost – aby to zrobić, musimy w ciągu 6 miesięcy od otwarcia spadku (lub otrzymania informacji o otwarciu spadku) złożyć odpowiednie oświadczenie przed notariuszem lub w sądzie. Przyjęcie spadku wprost oznacza, że przyjmujemy równocześnie majątek i długi – a za te ostatnie odpowiadamy całym swoim majątkiem.
Odrzucenie spadku – możemy również zrzec się przysługującego nam spadku, dzięki czemu nie dziedziczymy ani majątku, ani długów zmarłego.
Jak zrzec się spadku? Tłumaczymy to w dalszej części
artykułu.