Cała Polska może im tego pozazdrościć. Pod Ostródą ułożą antysmogowy asfalt
Redakcja INNPoland
08 października 2021, 16:53·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 08 października 2021, 16:53
Odpalasz swój samochód, a droga, na którą wjeżdżasz... zaczyna samodzielnie zmniejszać zanieczyszczenie w rejonie pasa drogowego? To wcale nie jest tak niemożliwe, jak by się mogło wydawać. W przyszłym roku w powiecie ostródzkim będzie przetestowana dokładnie taka technologia.
Reklama.
Ekologiczny asfalt
Ekologiczny asfalt zostanie ułożony na kilometrowej długości odcinku drogi prowadzącej do miejscowości Kajkowo pod Ostródą – informuje Radio Olsztyn. Na drodze tej ruch samochodowy jest zazwyczaj duży, a w ślad za nim idą zanieczyszczenia. Tutaj właśnie ma pomóc specjalny asfalt, stworzony w ramach współpracy Politechniki Gdańskiej i Lotos Asfalt.
Nowe pokrycie drogi na zostać ułożone w przyszłym roku, testy potrwają kilka miesięcy i będą kosztować powiat ostródzki 200 tys. zł. Jak powiedział Radiu Olsztyn Krzysztof Rodzik z zarządu Lotos Asfalt, jeśli eksperyment się powiedzie, firma planuje wprowadzić technologię w innych miastach oraz sprzedać ją za granicę.
Czy asfalt może być ekologiczny?
Jak działa ekoasfalt? Nawierzchnia stworzona jest z materiałów, które pod wypływem promieniowania słonecznego przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń powietrza w rejonie pasa drogowego.
– Fotokatalityczne systemy oczyszczania powietrza stanowią obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się technologii, ale nie są pozbawione wad i niedoskonałości – tłumaczy dr hab. Anna Zielińska-Jurek z Wydziału Chemicznego PG. – Nasza technologia bazuje natomiast na innowacyjnych fotokatalizatorach hybrydowych, które zapewniają wyższą redukcję stężenia NOx w asfalcie pod wpływem promieniowania słonecznego, a dodatkowo umożliwiają degradację rakotwórczych związków organicznych do prostych i nieszkodliwych związków nieorganicznych – dodaje.