Kolejka za banknotem i monetą kolekcjonerską przed oddziałem NBP
(zdjęcie ilustracyjne) Fot. twitter.com/@radio_szczecin
Reklama.

Kolejki pod NBP – stoją po banknot i monetę z Kaczyńskim

Długie kolejki przy "premierach" kolekcjonerskich monet i banknotów to już standard. Ale ta dzisiejsza jeszcze bardziej rozgrzał kolekcjonerów i osoby chcące się dorobić.
Jak pisze serwis Epoznań.pl pod lokalnym oddziałem NBP od rana tłoczy się długi ogonek. Chętni na banknot i monetę z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego tworzą kolejkę ciągnącą się od drzwi aż do najbliższego skrzyżowania. Według reportera stoją tak od co najmniej kilku godzin. Jedna z osób z kolejki liczy zaś, że sznurek jest długi na co najmniej 150 metrów A w innych miastach nie jest lepiej.
9 listopada to dzień wejścia do obiegu banknotów i monet z Lechem Kaczyńskim. Te pierwsze to dwudziestozłotówki, których wydrukowano 80 tys. sztuk. Gratką są złote monety, wytopione w formie banknotu, które warte są po 500 zł. Tych będzie w obiegu jedynie 1500 sztuk.

Banknot z Lechem Kaczyńskim

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, wprowadzenie banknotu zapowiedział w jeszcze kwietniu prezes NBP Adam Glapiński. W 11 rocznicę katastrofy smoleńskiej złożył on podpis na kolekcjonerskim banknocie "Lech Kaczyński. Warto Być Polakiem".
Do tej pory zaprezentowano jednak tylko jedną stronę. Na odwrocie banknotu kolekcjonerskiego z Lechem Kaczyńskim o nominale 20 zł znajdzie się budynek Muzeum Powstania Warszawskiego oraz dźwigi gdańskiej stoczni.
Lech Kaczyński był działaczem opozycji politycznej w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W czasie strajków w 1988 w maju i sierpniu był doradcą robotników strajkujących w Stoczni Gdańskiej. W czasie gdy był prezydentem Warszawy zbudowano Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jak podaje portal BiqData, ku pamięci tragicznie zmarłego Prezydenta Kaczyńskiego tylko do ósmej rocznicy tragedii powstały co najmniej 143 symbole. Wystarczy wymienić tablice, głazy i pomniki. W przeszłości pojawiła się również pamiątkowa moneta z podobizną Lecha Kaczyńskiego.
To prawie 1/3 z wszystkich 460 form upamiętnienia, jakich doczekały się w sumie ofiary katastrofy w Smoleńsku.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl