Jak znaleźć przyjaciół w pracy? 5 kroków do utrzymania (i nawiązania) relacji
Redakcja INNPoland
10 grudnia 2021, 15:48·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 10 grudnia 2021, 15:48
Przez obowiązki zawodowe mamy mniej czasu na nawiązywanie znajomości. Nie jest to jednak niemożliwe. Przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak znaleźć przyjaciół – nawet siedząc na pracy zdalnej w czasie pandemii.
Reklama.
Jak podkreśla portal fastcompany.com, więzi społeczne mogą mieć znaczenie. Długoterminowe badania sugerują wyraźny związek między bliskimi związkami a trwałym szczęściem. Jeśli więc jednym z twoich celów na 2022 r. jest zdobycie większej liczby przyjaciół, czytaj dalej. Mamy kilka prostych wskazówek, które pomogą ci poszerzyć krąg znajomych.
1. Znajdź czas dla ludzi
Jeśli podczas pandemii Twój harmonogram jest coraz bardziej napięty, nie jesteś sam. Warto jednak pamiętać, że nawiązywanie nowych znajomości (tak samo jak utrzymywanie istniejących przyjaźni,) wymaga umiejętności nadawania priorytetów interakcjom społecznym w taki sam sposób, w jaki nadajesz priorytet innym czynnościom.
Kiedy umówione spotkania są zrywane w ostatniej chwili lub opieramy się na wymówkach, aby urwać się z szybkiej kawy, nasze więzi społeczne mogą stopniowo się rozpadać. Trzeba być przygotowanym nawet na to, że w końcu zanikną.
Dlatego trzeba włożyć w relacje większy wysiłek niż tylko polubienie czyjegoś posta w mediach społecznościowych lub wysłanie wiadomości grupowej ze świątecznymi życzeniami. Jeśli masz kilka minut na spacer z psem lub zmywanie naczyń, możesz też znaleźć czas na szybki telefon do starego znajomego. Zobacz, jak sobie radzi. Zaproś nowego współpracownika na lunch. Proste działania, takie jak te, pokazują, że jesteś zainteresowany utrzymaniem (lub stworzeniem) prawdziwej więzi.
2. Wspólne zainteresowania
Nasze dorosłe życie zazwyczaj jest zorganizowane wokół sfery pracy i rodziny, co oznacza, że możesz nie mieć zbyt wielu okazji do rozwijania swoich pasji. Możesz spróbować nawiązać więzi, dołączając do lokalnych organizacji i zagłębiając się w hobby.
Już samo zaangażowanie w kreatywne hobby — takie jak malowanie lub układanie kwiatów — może zwiększyć twoją codzienną wydajność i rozwiązywanie problemów. Pasja może również pomóc Ci nawiązać kontakt z nowymi przyjaciółmi, którzy mają podobne zainteresowania.
3. Działaj
Łatwo jest przekonać samego siebie, że da się obejść się bez spotkań towarzyskich. Wraz z pojawieniem się pracy zdalnej pojawiły się jednak wypalenie i poczucie samotności, co oznacza, że łączenie się z innymi jest ważne.
Shasta Nelson, autorka książki "The Business of Friendship", zachęca pracujących rodziców do zastanowienia się, w jaki sposób zachęcali do socjalizacji swoje dzieci. Pomyśl o tym, że twoje dzieci nie od razu muszą szukać czasu z przyjaciółmi, ale jako rodzic wiesz, że to dla nich dobre – pisze Nelson.
"Wiemy, że dzieci uczące się w domu potrzebują zaspokojenia swoich potrzeb społecznych, a rodzice muszą być świadomi tego. Jeśli chodzi o pracę w domu, nadal możemy budować sieci społecznościowe, ale musimy być bardziej świadomi”.
4. Bądź otwarty
Nikt nie chce rozpocząć nowego związku, czując się całkowicie sflaczały. Co prawda nic nie zastąpi dobrego, polskiego utyskiwania na wszystko, ale pamiętaj, że może ono męczyć innych. Zwłaszcza wtedy, kiedy prezentujesz się tak za każdym razem.
Zwolnij i szczerze interesuj się ludźmi, aby nawiązać prawdziwe przyjaźnie, które mogą trwać poza kilkoma przypadkowymi randkami na lunch. To normalne, jeśli czujesz się trochę zardzewiały. To w porządku, że na początku jest trochę niewygodnie, zwłaszcza gdy wszyscy się nie znają. Powiedz ludziom, że kilka pierwszych spotkań będzie dla ciebie niezręcznych. To zmniejszy presję na natychmiastowe uderzenie i zachęci ludzi do ich otwarcia.
5. Dbaj o kontakt
Aby nawiązać nowe znajomości, zarzucaj swoją sieć szeroko. Nowi ludzie mogą mieć z tobą coś wspólnego poza pracą lub po prostu być kimś o atrakcyjnej osobowości. Zrób listę osób, które chciałbyś poznać, a następnie wyznacz sobie cel cotygodniowego kontaktu z nowym potencjalnym przyjacielem. Pamiętaj, aby budować relacje, musisz poświęcić czas na pielęgnowanie silnej więzi z ludźmi. Trwałej przyjaźni nie zbudujesz z dnia na dzień.