Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wskazała preferowaną lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. To, gdzie zostanie wybudowana, pokazujemy na poniższej mapie.
Jestem redaktorem prowadzącym INNPoland.pl. Pracowałem m.in. dla Vice, newonce, naTemat i Next.gazeta.pl. W INN piszę swoje "rakoszyzmy". Prywatnie tworzę własne "Walden" w nadwarciańskim zaciszu. Poza tym co jakiś czas studiuję coś nowego.
Jak poinformowała spółka PEJ, to nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa.
"Lokalizację nazwaną 'Lubiatowo-Kopalino' wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku bezprecedensowych w skali Polski bardzo szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych, które wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych" – podano w informacji prasowej.
Pierwsza elektrownia jądrowa w Choczewie na Pomorzu
O wskazaniu preferowanej lokalizacji budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce pochlebnie wypowiadali się przedstawiciele rządu, cytowani w komunikacie – minister klimatu Anna Moskwa i Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury.
– Polska dąży do dywersyfikacji swojego miksu energetycznego, a wskazanie preferowanej lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest tego dowodem. Wykorzystanie tego bezpiecznego, zeroemisyjnego i stabilnego źródła wytwarzania energii, jakim jest energia jądrowa, zapowiadaliśmy od początku i potwierdziliśmy w strategicznych dokumentach m. in. w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku i Programie Polskiej Energetyki Jądrowej – powiedział Naimski.
Na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano 92 potencjalne miejsca. Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe.
Do budowy daleka droga
Jak podano, po zawężeniu potencjalnych lokalizacji do Pomorza, dwie z nich – Żarnowiec (gdzie już w latach 80. podejmowano próby zbudowania elektrowni jądrowej – red.) oraz Lubiatowo-Kopalino – poddano jeszcze bardziej szczegółowym badaniom o tożsamym zakresie, których efekty zamieszczono w raporcie o oddziaływaniu na środowisko. "Potwierdziły one, że lokalizacja 'Lubiatowo-Kopalino' jest wariantem najkorzystniejszym dla środowiska i bezpiecznym dla ludzi" – czytamy,
Warto pamiętać, że wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej.
Elektrownia blisko Sasina
Niedaleko Kopalina znajduje się miejscowość Sasino, budząca skojarzenia z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Mieści się tam także willa należąca do prezesa Orlenu Daniela Obajtka.
"Pierwsza elektrownia atomowa rzut beretem od Sasina. Czyli znowu się uda" – zażartował z lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce dziennikarz "Business Insidera" Rafał Hirsch.