Ile zarabia weterynarz w Polsce? Jego zarobki są uzależnione od kilku czynników
Redakcja INNPoland
11 marca 2022, 13:40·5 minut czytania
Publikacja artykułu: 11 marca 2022, 13:40
Polacy kochają zwierzęta. Według statystyk nasi rodacy są w czołówce narodów w Europie pod względem liczby posiadanych zwierząt. Żeby te jednak były szczęśliwe, nad ich zdrowiem musi czuwać weterynarz. Ile zarabiają weterynarze w Polsce? Ile płaci się im za granicą? Sprawdziliśmy to.
Reklama.
Lekarz weterynarii – jak nim zostać?
W błędzie jest ten, kto myśli, że weterynarzem można zostać , jak kocha się zwierzęta. To nie do końca prawda. Owszem, trzeba mieć empatię w stosunku do zwierząt i kochać je, ale to nie wystarczy. Osoba, która musi odbierać porody zwierząt, przeprowadzać amputacje, operacje, a także eutanazje (eutanazja zwierząt jest w Polsce legalna), powinna charakteryzować się silną psychiką, odpornością na stres i umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji.
De facto jest się przecież lekarzem, tyle że zwierząt. Ponadto praca weterynarza jest bardzo ciężka, poprzedzają ją lata nauki, ale ta wraz z rozpoczęciem pracy się nie kończy. Cały czas trzeba być na bieżąco z wiedzą medyczną w zakresie chorób i dobrostanu zwierząt.
Jeśli jesteśmy już przy nauce, to wykształcenie medyczne z zakresu weterynarii zdobędziemy na kilkunastu uczelniach w kraju. Te najbardziej renomowane to:
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie;
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu;
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie;
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu;
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie;
Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie;
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Ale same studia to nie wszystko. Trzeba także cieszyć się nieposzlakowaną opinią i mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Dopiero spełniając te warunki Okręgowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna wystawi nam odpowiednie uprawnienia do zawodu.
Po czterech latach praktyki będziemy mogli ubiegać się o specjalizację i znowu wracamy na uczelnię. Studia specjalizacyjne trwają od dwóch do trzech lat, w zależności od wybranego kierunku. Po zdobyciu specjalizacji nasze kompetencje poszerzają się i wzrastają możliwości zarobkowe. Ale o tym wspomnimy później.
Mało kto zdaje sobie sprawę, ale weterynarz pracuje nie tylko w klinice czy prywatnym gabinecie, ale także w:
laboratoriach diagnostycznych;
rzeźniach i ubojniach;
ogrodach zoologicznych;
stadninach i klubach jeździeckich;
zakładach połowu ryb;
Inspekcji Weterynaryjnej;
zakładach produkujących leki dla zwierząt;
firmach farmaceutycznych;
fermach drobiu.
Specjalizacja weterynaryjna jest kluczowa w tym zawodzie, ponieważ pozwala wyspecjalizować się w danej dziedzinie, tworząc dla siebie niszę. Specjalizacje te podobne są do ludzkich, bo mamy weterynarzy-gastrologów, weterynarzy-okulistów, laryngologów, kardiologów itd.
Istnieje także podział na weterynarzy ze względu na gatunki zwierząt, jakimi będzie się zajmował. Weterynarze zwierząt egzotycznych przyjmują chomiki lub węże. Z kolei ci, którzy specjalizują się w opiece nad zwierzętami gospodarskimi – konie, krowy, świnie.
Zarobki weterynarza
Trzeba też pamiętać, że to, ile zarabia weterynarz, zależy od jego doświadczenia i wiedzy. Wizyta u specjalisty może być odpowiednio droższa – płacisz za jego wiedzę.
Na wysokość pensji wpływają różnorodne czynniki, przede wszystkim:
staż pracy;
miasto, w którym przyjmuje weterynarz;
wykształcenie;
posiadana specjalizacja.
Średnio weterynarz zarabia około 4 tysiące złotych brutto, ale wiadomo, że nie jest to stała dla każdej osoby pracującej w tym zawodzie.
Inaczej będzie zarabiał weterynarz pracujący w prywatnej klinice w Warszawie, a inaczej weterynarz w gabinecie weterynaryjnym w małym mieście powiatowym. Dodatkowo niektórzy z nich łączą kilka funkcji. Na przykład posiadają własny gabinet weterynaryjny, pełnią rolę konsultanta powiatowego / wojewódzkiego w dziedzinie weterynarii lub pracują dodatkowo na fermie lisów, lub w stadninie koni.
Poza tym o wiele więcej będzie zarabiał doktor weterynarii niż magister w tej dziedzinie. Tak samo więcej zapłacimy weterynarzowi ze specjalizacją z dziedziny laryngologii, niż zwykłemu weterynarzowi bez specjalizacji.
Na zarobki lekarzy weterynarii wpływa ma także forma zatrudnienia. Jeszcze kilka lat wstecz rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej było konieczne kiedy chcieliśmy mieć własny gabinet weterynaryjny i zatrudnić kilka osób. Teraz zatrudnienie w formie B2B jest bardzo popularne nawet dla weterynarzy, którzy chcą się zatrudnić w danym gabinecie lub klinice. Świadczą więc jako jednoosobowa firma usługi dla danego gabinetu czy kliniki.
Dlatego osoba zatrudniona na umowę o prace dostanie mniej na rękę, ale ma opłacane przez pracodawcę składki. Z kolei weterynarz na samozatrudnieniu i umowie B2B dostanie więcej na rękę, ale z tego musi sam opłacić za siebie składki.
Inaczej też będziemy zarabiać na początku swojej kariery weterynarza. Trzymiesięczny obowiązkowy staż w przychodni nie należy do dobrze płatnych i często jest finansowany ze środków Urzędu Pracy. Następnie na młodego weterynarza czekają cztery lata ogólnej praktyki, po której może rozpocząć podyplomowe studia specjalizacyjne.
Podczas tych czterech lat nie będzie on zarabiał kokosów. Dopiero po zrobieniu specjalizacji (a w międzyczasie też musi pracować i nie będzie raczej za dużo zarabiać) lekarz weterynarii zaczyna więcej zarabiać.
Pamiętajcie także, że w międzyczasie weterynarz musi się dokształcać. Dobrze, żeby robił różnego rodzaju specjalistyczne kursy i szkolenia. To też kosztuje!
Kim jest i ile zarabia technik weterynarii?
Jeśli nie chcemy iść na trudne i długie studia weterynaryjne, możemy wybrać zawód technika weterynarii. Technik jest prawą ręką weterynarza. Jego obowiązki wiążą się z pomocą zwierzętom, ale są mocno ograniczone kompetencjami i możliwościami.
Technik znajdzie zatrudnienie nie tylko w klinice weterynaryjnej, ale także w hodowli zwierząt, ogrodzie zoologicznym, schronisku czy inspekcji weterynaryjnej.
Żeby zostać technikiem weterynarii, nie musimy kończyć studiów. Wystarczy ukończyć szkołę policealną albo technikum weterynaryjne. Egzaminy końcowe polegają na sprawdzeniu wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych. Uczymy się więc nie sześć lat, a dwa. To oznacza, że już po dwóch latach możemy rozpocząć pracę i zdobywać doświadczenie w zawodzie.
W technikum albo w szkole policealnej będziecie się uczyli takich przedmiotów jak:
administracja weterynaryjna
zabiegi weterynaryjne
analityka weterynaryjna
działalność gospodarcza w weterynarii
higiena zwierząt rzeźnych i mięsa
prowadzenie produkcji zwierzęcej i usług inseminacyjnych
chów, hodowla i inseminacja zwierząt
kontrola i nadzór weterynaryjny
język obcy w weterynarii
przepisy ruchu drogowego.
Ile zarabia technik weterynarii?
Przeciętnie około 3 tysięcy złotych brutto, ale zależy to od jego umiejętności oraz stażu pracy. O wiele więcej zarabiają też technicy w prywatnych klinikach od tych, którzy pracują w małych lecznicach.
Ile zarabia weterynarz za granicą?
Odrębnym zagadnieniem są zarobki weterynarzy za granicą. Podobnie jak w przypadku lekarzy tak samo i weterynarze cieszą się poza Polską większym uznaniem oraz wyższymi zarobkami.
Na przykład w Wielkiej Brytanii osoba już po studiach może liczyć na wypłatę rzędu 35000 funtów rocznie, co daje ok. 188000 zł, czyli ponad trzy razy tyle, co w Polsce! W innych krajach też jest bardziej kolorowo, niż w kraju nad Wisłą.