Kiedy dostaniemy PIT-11?
Kiedy dostaniemy PIT-11? Fot. Arkadiusz Ziolek / East News
Reklama.
Zgodnie z prawem w terminie do 31 stycznia 2022 r. płatnicy są zobowiązani zgodnie z przepisami przesłać wypełnione deklaracje w formie elektronicznej do US. Natomiast do końca lutego 2022 r. pracodawcy przesyłają PIT do pracowników, podobnie jak w poprzednich latach.

Dla kogo PIT-11

Deklarację PIT-11 powinni otrzymać wszyscy legalnie zatrudnieni pracownicy. A zatem ci pracujący na podstawie umowy o pracę, ale także te osoby, które wykonują usługi w oparciu o umowę zlecenia, umowę o dzieło lub pobierają różnego rodzaju diety, zasiłki z tytułu ubezpieczenia społecznego, świadczenia z Funduszu Pracy czy stypendia naukowe.
Pamiętajmy o tym, że brak wykonania w terminie obowiązku przygotowania i wysłania deklaracji PIT-11 do podatnika może grozić nałożeniem grzywny na pracodawcę.

Twój e-PIT. Kiedy zeznanie pojawi się w internecie?

Zeznanie podatkowe za 2021 r. pojawi się w usłudze Twój e-PIT 15 lutego 2022 r. Tak wynika z informacji podanej na stronie internetowej podatki.gov.pl. Od tego dnia do 2 maja 2022 r. będziemy mieli czas na rozliczenie się z fiskusem.
logo
Twój e-PIT Fot. podatki.gov.pl

Jak rozliczyć e-PIT?

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, najlepszym sposobem na rozliczenie jest właśnie usługa Twój e-PIT, gdzie wstępne oświadczenie zostało wypełnione przez system. Należy tylko przejrzeć dokumenty i sprawdzić, czy nie ma w nich błędów.
Jeśli wszystko się zgadza, to deklarację wyślemy za pomocą kilku kliknięć. By dopełnić formalności należy się zalogować do e-Urzędu Skarbowego (e-US). Można to zrobić za pomocą Profilu Zaufanego (PZ), e-Dowodu, mObywatela lub poprzez bankowość elektroniczną.

Jak zalogować się do Twój e-PIT?

Można to zrobić na trzy sposoby:
  • przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną Będziesz mieć dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych. Przygotuj dane do logowania profilem zaufanym lub e-dowód
  • danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów) Będziesz mieć dostęp do swoich danych i usługi Twój e-PIT. Pozostałe usługi e-Urzędu Skarbowego będą niedostępne. Przygotuj: PESEL (albo NIP i datę urodzenia) kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r. kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy), i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 r. Ważne.: Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty wynosi "0" (zero) – zaloguj się przez login.gov.pl lub aplikację mObywatel
  • przez aplikację mObywatel Będziesz mieć dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych. Aby się zalogować przez aplikację mObywatel, aktywuj ją za pomocą profilu zaufanego
  • Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl