W walce z rosnącymi cenami pomoc miał przynieść dodatek osłonowy, zwany dodatkiem drożyźnianym. Nie przyniesie jej jednak emerytom, którzy dostali w zeszłym roku trzynastą i czternastą emeryturę. Tak wynika z przepisów.
Jestem redaktorem prowadzącym INNPoland.pl. Pracowałem m.in. dla Vice, newonce, naTemat i Next.gazeta.pl. W INN piszę swoje "rakoszyzmy". Prywatnie tworzę własne "Walden" w nadwarciańskim zaciszu. Poza tym co jakiś czas studiuję coś nowego.
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, w grudniu Sejm przyjął ustawę wprowadzającą dodatek osłonowy. Tzw. dodatki drożyźniane mają złagodzić skutki coraz większej drożyzny.
Dodatek, którego nie będzie
Dodatek osłonowy wynosi od 400 do 1150 złotych w zależności od wielkości gospodarstwa domowego i wysokości jego dochodów. Przysługuje gospodarstwom domowym, które mają miesięczne dochody nieprzekraczające 2100 złotych w przypadku gospodarstw jednoosobowych bądź 1500 złotych na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych.
Jak podaje "Fakt", okazuje się jednak, że rząd dał zielone światło, by do owego dochodu wliczały się też bonusowe wypłaty dla seniorów, czyli "trzynastki", a także "czternastki". W oczywisty sposób ich wypłata wpłynie na sytuację wielu seniorów, tzn. sprawi, że ogólny dochód będzie za wysoki, by te osoby mogły uzyskać pomoc na walkę z drożyzną.
"A chodzi o osoby, którym daleko do statusu krezusa. Czy bowiem można uznać za bogaczy małżeństwo ze wspólnym dochodem 4 tys. zł brutto? Przez to, że dostali 'trzynastki' i 'czternastki' wsparcie antydrożyźniane dla nich zmniejszy się do 78 zł. A jeśli złożą wniosek o tę pomoc po 1 sierpnia, to w ogóle dostaną figę z makiem!" – pisze portal.
Dlaczego emeryci stracą?
Dzieje się tak, ponieważ dochody stanowiące podstawę ustalenia przeciętnego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego wnioskodawcy są natomiast uzależnione od terminu składania wniosku. Wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu jest ustalana na podstawie dochodów osiągniętych w:
2020 r. – w przypadku wniosku złożonego w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r.,
2021 r. – w przypadku wniosku złożonego w okresie od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 31 października 2022 r.).
Emeryci, którzy złożą wniosek później, stracą prawa do pomocy z dodatku osłonowego z powodu dwóch dodatkowych emerytur wypłaconych w 2021 r.