Nawet ponad 45 proc. Polaków otrzymało w ostatnich sześciu miesiącach podejrzaną wiadomość SMS lub e-mail z prośbą o udostępnienie danych osobowych – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i serwisu ChronPESEL.pl. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych? Porady dla właścicieli iPhone'ów.
Nasze dane mogą posłużyć przestępcom nie tylko do kradzieży pieniędzy z naszego konta bankowego, ale także kradzieży tożsamości i zaciągnięcia kredytu na nasze nazwisko, a nawet szantażu. Problem w tym, że często nie korzystamy z dostępnych zabezpieczeń, sami narażając się na niebezpieczeństwo.
W jaki sposób użytkownicy iPhone’ów mogą zadbać o bezpieczeństwo swoich danych?
Ustaw blokadę za pomocą face ID/touch ID – tutaj dodatkowo wymagane jest ustawienie kodu. Możesz też ustawić sam kod, ale pamiętaj, by był odpowiednio skomplikowany. Nigdy nie mów na głos, jaki jest kod do twojego telefonu i nie podawaj go innym.
- Często zdarza się, że klienci, którzy przychodzą po poradę do salonów iMad, wbijają przy nas kod to telefonu składający się z czterech tych samych cyfr, np. 1111. Wiele osób otwarcie mówi naszym pracownikom, że nie ma ustawionej żadnej blokady. W przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu, niepowołane osoby mają praktycznie nieograniczony dostęp do naszych wrażliwych danych, których mogą użyć do popełnienia przestępstwa – wyjaśnia Jakub Bogatek, Managing Director of Repair & Service iMad.
Rożne opcje blokad dostępne w iPhone’ach to konieczność – a samo ich aktywowanie jest szybkie i intuicyjne dla użytkownika.
Aktywuj usługi „znajdź mój Iphone” i dwustopniową autoryzację Apple ID – jeśli zgubisz swoje urządzenie, albo ktoś ci je ukradnie, będziesz mógł zdalnie je zablokować, a wtedy nie da się już uzyskać dostępu do twoich danych. Możesz też na odległość usunąć informacje ze swojego telefonu lub podać numer, który wyświetli się znalazcy.
Wyłącz śledzenie GPS – nie wszystkie aplikacje powinny mieć dostęp do twojej lokalizacji, sprawdzaj uprawnienia za każdym razem, gdy instalujesz nową aplikację. Dostęp do informacji o twojej lokalizacji powinna mieć np. aplikacja Mapy, ale portale społecznościowe już niekoniecznie.
- Tego typu portale proszą o dostęp do naszej lokalizacji, by lepiej dobierać reklamy do odbiorcy. To może być przydatna funkcja, gdy algorytm na podstawie naszego położenia proponuje nam restaurację, której jeszcze nie znamy. Jednak w razie wycieku danych, przestępcy mogą łatwo uzyskać informację na temat naszego adresu zamieszkania i miejsca pracy” – mówi Jakub Bogatek.
Włącz kontrolę rodzicielską – możesz zablokować aplikacje lub ograniczyć czas korzystania z nich dla swoich dzieci. Zwróć uwagę na możliwość śledzenia dziecka przez aplikacje. W razie kradzieży danych, niepowołane osoby mogą mieć dostęp np. do informacji, gdzie twoje dziecko chodzi do szkoły.
Systematycznie aktualizuj system – tej pozornie banalnej porady nadal nie przestrzega wielu z nas. Regularna aktualizacja systemu zapewnia najnowsze zabezpieczenia, które cyberprzestępcy nieustannie próbują omijać.