Brytyjska służba podatkowa HM Revenue and Customs zajęła cyfrowe tokeny NFT w ramach operacji rozbicia karuzeli VAT liczącej 250 fałszywych firm, która mogła wyłudzić ok. 1,4 mld funtów (8,1 mld zł). To pierwszy przypadek przejęcia NFT w historii organów ścigania Wielkiej Brytanii. Oprócz niewymiennych tokenów zajęto też kryptowaluty.
Brytyjskie służby zajęły NFT i kryptowaluty przestępców
Her Majesty’s Revenue and Customs (HMRC) w ramach nalotu przejęło niewymienne tokeny cyfrowe NFT oraz kryptowaluty. Zatrzymano także trzy osoby, którym postawiono zarzuty próby zdefraudowania 1,4 mld funtów w nieopłaconych podatkach – pisze BBC News.
Funkcjonariusze wskazali, że sprawcy wykorzystali "zaawansowane metody" ukrywania swojej tożsamości. Posługiwali się m.in. fałszywymi i skradzionymi dokumentami, adresami, niezarejestrowanymi numerami telefonu, sieciami VPN (Virtual Private Network). Wystawiali też fałszywe dokumenty imitujące legalną działalność biznesową.
Nick Sharp, wicedyrektor ds. przestępstw ekonomicznych HMRC, ostrzegł, że pierwsze zajęcie NFT "ma służyć za ostrzeżenie dla każdego, kto uważa że może wykorzystać cyfrowe aktywa do ukrywania pieniędzy przed służbami".
– Ciągle adaptujemy się do nowych technologii, by dorównywać pod tym względem przestępcom i osobom chcącym ukrywać swoje dochody – dodał Sharp.
HMRC miało łącznie zabezpieczyć ok 5 tys. funtów w kryptowalutach i 3 NFT, które nie zostały poddane wycenie.
Małżeństwo z USA chciało wyprać kryptowaluty
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, służby coraz lepiej ze śledzeniem i aresztowaniem przestępców operujących cyfrowymi walutami.
34-letni Ilya Lichtenstein i jego 31-letnia żona Heather Morgan zostali zatrzymani przez amerykańskie organy ścigania z zarzutem o konspirację w celu prania brudnych pieniędzy.
Jak podają media z USA, może chodzić o kwotę nawet 4,5 miliarda dolarów w skradzionych kryptowalutach. To cyfrowy łup z włamania hakerów na giełdę kryptowalutową Bitfinex z 2016 roku.
Śledczym jak na razie udało się zabezpieczyć 3,6 miliarda dolarów z tych funduszy. Jak wskazała zastępca prokuratora generalnego USA Lisa Monaco nawet taka kwota to "największa konfiskata finansowa w historii Departamentu Sprawiedliwości".
Parze z USA grozi do 20 lat więzienia za konspirację i próbę prania brudnych pieniędzy. Dodatkowy zarzut – konspiracja w celu oszukania państwa – obarczona jest karą 5 lat więzienia.
Amerykańscy funkcjonariusze ogólnie wydają się coraz bardziej efektywni w odzyskiwaniu skradzionych kryptowalut. W ubiegłym roku tamtejsze służby odzyskały 2,3 z 4,4 miliona dolarów okupu z kont rosyjskich hakerów, związanych z atakiem ransomware na rurociąg Colonial Pipeline.