15 lutego ruszyła usługa Twój e-PIT. Jak co roku, skarbówka wstępnie obliczyła nasze zeznania podatkowe. Oznacza to, że większość z nas może policzyć podatki paroma kliknięciami i szybko dostać zwrot. W naszym poradniku wskazujemy, jak krok po kroku zalogować się i rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.
System Mój e-PIT przystosowany jest do rozliczania czterech popularnych formularzy podatkowych. Są to odpowiednio:
PIT 28 – dochody z wyłączeniem dochodów z działalności gospodarczej;
PIT 36 – dochody z wyłączeniem dochodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolniczej;
PIT 37 – dochody z umowy o pracę, zlecenie, dzieło – najpopularniejsza forma rozliczenia;
PIT 38 – dochody z przychodów kapitałowych.
Mój e-PIT pozwala na weryfikację, modyfikację zatwierdzenie bądź poprawienie zeznań podatkowych za 2021 r.
Po upływie terminu złożenia zeznania użytkownik może nadal zalogować się do systemu online, m.in. by uzyskać podgląd dokumentu, dokonać korekty bądź pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO.
Co więcej, w niektórych przypadkach w systemie nie wpisujemy wszystkich swoich wyliczeń. Dane podatkowe są wstępnie wypełnione na podstawie m.in. PIT-11 wpisanych od systemu przez pracodawców.
PIT – terminy rozliczenia i automatyczne zatwierdzenie
Jak przypomina Krajowa Administracja Skarbowa, podatki PIT-37 i PIT-38 rozliczyć można do 2 maja 2022 r. W tym roku mamy odrobinę więcej czasu niż zazwyczaj, bo standardowa data 30 kwietnia wypada w sobotę.
W przypadku powyższych formularzy po 2 maja system Mój e-PIT automatycznie zatwierdzi nasze zeznanie na podstawie wstępnych wyliczeń KAS.
Inaczej jest z PIT-36 za ubiegły rok. Ten formularz także należy złożyć do 2 maja 2022 r. Niestety, nie może on być automatycznie zatwierdzony. Zazwyczaj wymaga bowiem większej pracy przy uzupełnianiu braków danych.
Zeznanie PIT-28 za 2021 r. ma jeszcze inne wymagania – ostateczny termin to 28 lutego 2022 r.
Mój e-PIT – gdzie jest rozliczenie?
Rozliczenie roczne PIT za 2021 r. najwygodniej znaleźć i zatwierdzić właśnie w usłudze Mój e-PIT, na stronie podatki.gov.pl.
Od 15 lutego czeka tam na podatnika przygotowane wstępnie oświadczenie podatkowe.
Kolor zielony przy jego kwocie oznacza, że dostaniemy zwrot podatku na wskazany numer konta. Kolor czerwony oznacza zaś niedopłatę. Różnice trzeba wtedy wysłać na tzw. mikrorachunek podatkowy. Wystarczy zwykły przelew na wskazany, indywidualny dla każdego podatnika, numer konta.
Mój e-PIT – logowanie i obsługa systemu
Jak zalogować się do systemu Mój e-Pit i e-Urzędu Skarbowego? To proste.
1.Otwieramy przeglądarkę, wchodzimy na stronę podatki.gov.pl;
2.Wybieramy kafel PIT – Podatek dochodowy od osób fizycznych;
3.Ignorujemy opcję "Wybierz sposób rozliczenia", niżej klikamy w Twój e-PIT "Sprawdź";
4.Wybieramy rodzaj logowania:
a.Login.gov.pl – za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości;
b.mObywatel – za pomocą rządowej aplikacji mobilnej (skan kodu QR);
c.Dane podatkowe – za pomocą PESEL-u lub NIP-u oraz danych z poprzedniego zeznania podatkowego.
Jak wypełnić e-PIT – krok po kroku
Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego rozliczenie powinno nam zająć zaledwie parę chwil. W liście po lewej stronie znaleźć trzeba zakładkę Bieżące dokumenty.
Po jej kliknięciu powinien się nam ukazać wstępnie wypełniony Twój e-PIT(37) za rok 2021. To interaktywny dokument, w który możemy sprawdzić m.in. sposób rozliczenia – samemu, z małżonkiem itd.
Ważnym krokiem jest sprawdzenie listy dokumentów, na podstawie których powstał PIT. Jeśli jest kompletna, najpewniej wszystko jest dokładnie wyliczone. Jeśli czegoś nam brakuje – być może musimy dopisać pewne dane samodzielnie.
Na tym samym ekranie dodajemy też przysługujące nam ulgi podatkowe, m.in. ulgę na dzieci, zwolnienie podatkowe do 26. roku życia czy ulgę na internet.
Co ważne – na potrzeby zwrotu podatku podajemy tu też nasze konto bankowe. Dzięki temu bardzo szybko możemy dostać zwrot podatku. W zakładce obok (na górze strony) możemy zaś uiścić kwotę niedopłaty.
System umożliwia też edycję pozostałych danych zeznania. Na samym dole mamy zaś opcję całkowitego odrzucenia wstępnego rozliczenia oraz podglądu PIT, tak jakbyśmy wypełniali go na papierze bądź w innym programie.
Ostatnią opcją jest oczywiście akceptacja zeznania i wysłanie go do Urzędu Skarbowego. Dane najlepiej dokładnie sprawdzić – wszystkie pomyłki trzeba będzie naprawić korektą zeznania.
e-PIT – 1 procent podatku i zwrot podatku
W ramach usługi Mój e-PIT można też wypełnić formularz PIT-OP, czyli popularny 1 procent podatku na organizację pożytku publicznego. Wystarczy w zakładce Bieżące dokumenty wypełnić pole "Przekaż 1% podatku" za pomocą numeru KRS organizacji.
Zwrot nadpłaty podatku przy składaniu zeznania za pomocą Mój e-PIT powinien nastąpić maksymalnie w przeciągu 45 dni od złożenia dokumentu.