Emeryci i renciści także są zobowiązani do złożenia PIT za poprzedni rok. Podobnie jak innym podatnikom przysługuje im również zwrot nadpłaty podatku. Wyjaśniamy, jak seniorzy mogą złożyć zeznanie podatkowe za 2021 r.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
- Od 15 lutego do 2 maja można składać zeznania PIT za 2021 r. np. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT
- Wyjaśniamy emerytom i rencistom, jak mogą przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
- Podajemy także jak najszybciej otrzymać zwrot podatku.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów w komunikacie, Osoby, które otrzymały z organu rentowego PIT-11A, mogą:
- złożyć samodzielnie zeznanie roczne, albo
- nic nie robić do 2 maja - wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2021 r., automatycznie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT.
Jak rozliczyć e-PIT?
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, najlepszym sposobem na rozliczenie jest właśnie usługa Twój e-PIT, gdzie wstępne oświadczenie zostało wypełnione przez system. Należy tylko przejrzeć dokumenty i sprawdzić, czy nie ma w nich błędów.
Jeśli wszystko się zgadza, to deklarację wyślemy za pomocą kilku kliknięć. By dopełnić formalności należy się zalogować do e-Urzędu Skarbowego (e-US). Można to zrobić za pomocą Profilu Zaufanego (PZ), e-Dowodu, mObywatela lub poprzez bankowość elektroniczną.
Jak zalogować się do Twój e-PIT?
Można to zrobić na trzy sposoby:
- przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. Będziesz mieć dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych. Przygotuj dane do logowania profilem zaufanym lub e-dowód.
- Można to zrobić na trzy sposoby:
- przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną Będziesz mieć dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych. Przygotuj dane do logowania profilem zaufanym lub e-dowód
- danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów) Będziesz mieć dostęp do swoich danych i usługi Twój e-PIT. Pozostałe usługi e-Urzędu Skarbowego będą niedostępne. Przygotuj: PESEL (albo NIP i datę urodzenia) kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r. kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy), i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 r. Ważne.: Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty wynosi "0" (zero) – zaloguj się przez login.gov.pl lub aplikację mObywatel
- przez aplikację mObywatel Będziesz mieć dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych. Aby się zalogować przez aplikację mObywatel, aktywuj ją za pomocą profilu zaufanego
- danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów).
Zwrot nadpłaty
Jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane albo złożone elektronicznie - najłatwiej w usłudze Twój e-PIT, dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl zwrot nadpłaty podatku trwa do 45. dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3. miesięcy. Aby uzyskać zwrot nadpłaty, zgłoś swój rachunek bankowy do urzędu skarbowego – możesz to zrobić w zeznaniu podatkowym lub na formularzu ZAP-3. Jeżeli rachunek był zgłoszony wcześniej i jest aktualny, nie musisz nic robić.
Przekazanie 1 proc. na rzecz OPP
Emeryci lub renciści, którzy otrzymali z organu rentowego PIT-40A i chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), mogą wskazać wybrane OPP w oświadczeniu PIT-OP lub w zeznaniu podatkowym.
Jeśli podatnik otrzymał PIT-11A i chce przekazać 1 proc. na tę samą organizację co w ubiegłym roku, nie musi nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za niego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu podatkowym.
Jeżeli natomiast podatnik chce przekazać 1 proc. podatku na rzecz innej OPP niż rok wcześniej, to wskazuje ją w zeznaniu, które składa do swojego urzędu skarbowego.
Czytaj także: https://innpoland.pl/176028,pit-2021-jak-odliczyc-1-proc-na-organizacje-pozytku-publicznegoW wyszukiwarce przygotowanej przez Narodowy Instytut Wolności można sprawdzić, czy organizacja, której chcemy przekazać 1 proc. podatku znajduje się w wykazie OPP.