logo
Jak dostać Kartę Dużej Rodziny? Nie jest to trudne! Marek BAZAK/East News
Reklama.

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu Twojego zamieszkania. Wniosek można również złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl).

Wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek. Jeśli któryś z członków rodziny mieszka w innej gminie, wniosek złóż dodatkowo w jego gminie, wymieniając wszystkich członków rodziny, ale zaznaczając „nie wnoszę o przyznanie Karty Dużej Rodziny".

Jak złożyć wniosek?

Pobierz wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny, wypełnij go, a następnie zanieś do odpowiedniej instytucji lub złóż elektronicznie. Sprawdź w urzędzie gminy lub miasta, która instytucja zajmuje się przyznawaniem Karty Dużej Rodziny.

Kartę Dużej Rodziny może dostać każdy członek rodziny, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci, czyli: ojciec i matka, macocha lub ojczym (małżonek jednego z rodziców),dzieci. Kartę mogą dostać także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie. Od 1 stycznia 2019 roku Kartę Dużej Rodziny będą mogli uzyskać również rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Pamiętaj, że aby dostać Kartę Dużej Rodziny, rodzice nie mogą być pozbawieni – w stosunku do co najmniej trojga dzieci – władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. 

W przypadku osób posiadających PESEL, składając wniosek o KDR, dodatkowo należy przedłożyć:

  • ojciec i matka - oświadczenie, że rodzic nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;
  • dzieci powyżej 18 lat, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej – oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
  • w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
  • dzieci powyżej 18 r.ż. które przebywają w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka.  
  • Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

    W przypadku osób nieposiadających numeru PESEL, składając wniosek o przyznanie KDR, przedstawia się także oryginały lub odpisy następujących dokumentów:

  • w przypadku rodzica – dokument potwierdzający tożsamość;
  • w przypadku małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;
  • w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
  • w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość;
  • w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość.
  • Cudzoziemcy, poza dokumentami wymaganymi od obywateli polskich przy składaniu wniosku o przyznanie KDR, są zobowiązani okazać dokument potwierdzający prawo do zamieszkania na terytorium RP, chyba że wójt / burmistrz / prezydent miasta może bez opłat samodzielnie potwierdzić to prawo.

    Osoby niepełnosprawne mogą zostać poproszone o przedstawienie orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

    Gdzie należy złożyć dokumenty?

    Możliwości są dwie:

  • W urzędzie – w odpowiedniej instytucji w twojej gminie. Zapytaj w urzędzie gminy lub urzędzie miasta, właściwym dla twojego miejsca zamieszkania, która instytucja zajmuje się wydawaniem Karty Dużej Rodziny. Jeśli ktoś z rodziny mieszka w innej gminie, wniosek złóż dodatkowo w jego gminie. Wniosek możesz złożyć osobiście albo może to zrobić inna pełnoletnia osoba z rodziny (ojciec, matka, macocha, ojczym, dzieci).
  • Wniosek można złożyć także przez internet – na portalu MRPiPS Emp@tia.
  • Jak dostać Kartę Dużej Rodziny?

  • Wejdź do modułu eWnioski na Emp@tii – portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  • Zaloguj się profilem zaufanym. Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego – załóż go online.
  • Wypełnij wniosek – kreator wniosku ułatwia złożenie wniosku i pilnuje, aby wszystkie wymagane pola zostały wypełnione.
  • Czekaj na powiadomienie o gotowych do odbioru Kartach – dostaniesz je wiadomość SMS.
  • Jeśli składasz wniosek również o Karty mobilne, członkowie rodziny na podane we wniosku adresy e-mail otrzymają:

  • numery Kart, które jednocześnie są loginami do aplikacji mobilnej mKDR,
  • linki do sklepów Google Play i App Store, by pobrać aplikację.
  • Jednorazowe hasła do aplikacji członkowie rodziny otrzymają w SMS-ach na podane we wniosku numery telefonów.

    Kartę można też mieć w postaci elektronicznej w aplikacji mObywatel. Jest ona dostępna dla wszystkich posiadaczy aktywnej Karty, niezależnie czy Karta jest w postaci tradycyjnej, elektronicznej, czy obu. Jeżeli nie masz jeszcze Karty i składasz wniosek o jej przyznanie, to Karta w mObywatelu będzie dostępna po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

    Czy za Kartę Dużej Rodziny się płaci?

    Nie, jest ona bezpłatna. Ale jeśli ją zgubisz, to za duplikat zapłacisz 9,56 zł.

    Jeśli składasz wniosek tylko o kartę mobilną, a masz już kartę plastikową (lub składasz wniosek o kartę plastikową, a masz już kartę mobilną) zapłacisz 9,21 zł.

    Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny?

    Aby skorzystać ze zniżki, wystarczy pokazać swoją Kartę Dużej Rodziny. Każdy członek rodziny może korzystać z karty osobno. Miejsca, które oferują zniżki, są oznaczone specjalnym oznaczeniem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".

    Z karty można też bardzo łatwo korzystać na telefonie, za pomocą aplikacji mKDR. Dzięki niej wyświetlisz swoją kartę na ekranie smartfona (po złożeniu wniosku), łatwo odszukasz miejsca, w których skorzystasz ze zniżek – po kategorii, lokalizacji czy wybranej frazie. Dzięki geolokalizacji znajdziesz instytucje lub firmy oferujące zniżki w miejscu, w którym jesteś, stworzysz własną listę ulubionych partnerów Karty Dużej Rodziny a także dowiesz się o nowych zniżkach i nowych partnerach.

    Jak długo ważne są Karty Dużej Rodziny?

    W przypadku:

  • rodziców – na całe ich życie,
  • dzieci – do ukończenia 18 lat,
  • dzieci, które dalej uczą się w szkole lub studiują – do ukończenia nauki, maksymalnie do ukończenia 25 lat, 
  • dzieci niepełnosprawnych – na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.
  • Co daje Karta Dużej Rodziny?

    Możesz dostać między innymi:

  • zniżki na przejazdy kolejowe – 37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne – ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 50% ulgi opłaty za paszport – ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 75% ulgi opłaty za paszport – dzieci,
  • oraz wiele innych zniżek, które oferują różne instytucje państwowe oraz firmy prywatne. Skorzystaj z wyszukiwarki partnerów Karty Dużej Rodziny – znajdziesz tam wszystkie instytucje państwowe i firmy prywatne, które oferują zniżki oraz informację, jaka jest wysokość zniżek. 
  • Jeśli ktoś z rodziny ma orzeczoną niepełnosprawność – sprawdź, czy możecie dostać większe zniżki. Pamiętaj — żeby dostać taką zniżkę, trzeba okazać legitymację osoby niepełnosprawnej.

    Co ważne - Kartę Dużej Rodziny honorują często sklepy, w których codziennie robi się zakupy. Na przykład w Lidlu dostaje się dodatkowy rabat w wysokości 10 proc. na wiele produktów marek własnych tej sieci. Specjalne promocje mają też sklepy sieci Carrefour, Auchan, Selgros, Martes Sport czy TXM Textilmarket.

    W celu skorzystania z rabatu, posiadacz Karty Dużej Rodziny powinien przed dokonaniem płatności za zakupy w sklepie poinformować kasjera, że posiada Kartę Dużej Rodziny i chciałby na jej podstawie skorzystać z rabatu oraz okazać kartę wraz z dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Jeśli masz Kartę Dużej Rodziny, sprawdź, czy twoja gmina oferuje też lokalną Kartę Dużej Rodziny, która zapewnia dodatkowe zniżki, oferowane tylko dla mieszkańców.