INNPoland_avatar

mObywatel krok po kroku. Jak założyć aplikację i jak jej używać?

Konrad Bagiński

22 marca 2022, 12:06 · 3 minuty czytania
Chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją? Możesz to zrobić za pomocą darmowej aplikacji mObywatel na smartfona. W aplikacji możesz mieć swój dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i certyfikat covidowy, sprawdzać recepty i punkty karne.


mObywatel krok po kroku. Jak założyć aplikację i jak jej używać?

Konrad Bagiński
22 marca 2022, 12:06 • 1 minuta czytania
Chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją? Możesz to zrobić za pomocą darmowej aplikacji mObywatel na smartfona. W aplikacji możesz mieć swój dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i certyfikat covidowy, sprawdzać recepty i punkty karne.
Jak założyć aplikację mObywatel? mat. pras.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Jest bezpłatna. Dzięki niej masz szybki dostęp do elektronicznych dokumentów i usług.


Jak pobrać i zainstalować aplikację mObywatel na smartfonie?

Jeśli chcesz korzystać z mTożsamości w aplikacji mObywatel — potrzebujesz profilu zaufanego (eGo). Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć.

To w zasadzie najważniejsza część całego procesu. Jeśli jeszcze nie masz profilu zaufanego - załóż go.

Jak założyć zaufany profil on-line?

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako twój elektroniczny podpis). Za jego pomocą możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych.

Profil zaufany możesz założyć bez wychodzenia z domu. Są 2 sposoby — za pomocą internetowego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego (jeżeli go masz).

Założenie profilu poprzez bankowość elektroniczną:

Konto bankowe wykorzystuje się do szybkiego i bezpiecznego zakładania i potwierdzania profilu zaufanego. Chodzi o to, że twoje dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie.

Profil zaufany potrzebuje do identyfikacji tylko podstawowych informacji, takich jak imię, nazwisko czy numer PESEL. Za pomocą konta bankowego złożysz profil zaufany od ręki, bez wychodzenia z domu.

  • Sprawdź, czy twój bank ma możliwość założenia profilu zaufanego, na przykład wejdź na stronę banku lub zadzwoń na infolinię.
  • Zaloguj się na swoje konto bankowe.
  • Wyszukaj formularz o założenie profilu zaufanego.
  • Wypełnij go.
  • Wyślij formularz. W ten sposób założysz profil zaufany.

Za każdym razem, gdy chcesz zalogować się na swoje konto profilu zaufanego, wybieraj opcję logowania Przez bankowość elektroniczną. Zaloguj się na swój profil zaufany.

Jeżeli nie możesz lub nie chcesz zakładać profilu zaufanego za pomocą konta w banku — możesz założyć go w punkcie potwierdzającym. Szczegóły znajdziesz w opcji załatwienia sprawy w punkcie potwierdzającym.

Założenie profilu za pomocą certyfikatu kwalifikowalnego:

Jeżeli masz certyfikat kwalifikowany, możesz użyć go do założenia profilu zaufanego. Twoje dane z certyfikatu kwalifikowanego są wiarygodne (zostały uwierzytelnione), dlatego nie musisz już potwierdzać ich w urzędzie. Dzięki temu profil zaufany założysz od ręki, bez wychodzenia z domu.

  • Wejdź na stronę profilu zaufanego.
  • Kliknij Zarejestruj się.
  • Kliknij w odnośnik Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym.
  • Wypełnij formularz.
  • Kliknij Zarejestruj się.
  • Wyświetli się komunikat z prośbą o wpisanie kodu autoryzacyjnego. Wpisz kod.
  • Wyświetli się kolejny komunikat z prośbą o wykonanie trzech kroków. Jeśli je wykonasz — kliknij Potwierdź wykonanie kroków. W ten sposób założysz profil zaufany.

Za każdym razem, gdy chcesz zalogować się na swoje konto profilu zaufanego, wybieraj opcję logowania Za pomocą certyfikatu kwalifikowanego. Zaloguj się na swój profil zaufany.

Profil zaufany jest ważny 3 lata, ale po ich upływie bez problemu można przedłużać jego ważność o kolejne 3 lata.

Instalowanie aplikacji mObywatel

  • Wejdź na stronę sklepu z aplikacjami na swój telefon: Google Play albo App Store i znajdź aplikację.
  • Wybierz Zainstaluj. Postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie.
  • Uruchom aplikację i zaakceptuj regulamin.
  • Ustal hasło.
  • Wybierz usługę mTożsamość.
  • Zaloguj się na swój profil zaufany.
  • Aplikacja pobierze i zapisze twoje dane — możesz w każdej chwili wyświetlić je na ekranie swojego smartfona.

Uwaga - aby aktywować usługę mTożsamość, musisz mieć ważny dowód osobisty.

Aplikację możesz pobrać przez internet w dowolnej chwili. Skorzystasz z niej od razu po zainstalowaniu. W każdej chwili możesz odinstalować aplikację lub usunąć z niej dane (funkcja Dezaktywuj aplikację w menu aplikacji) i unieważnić certyfikat.

Co załatwisz dzięki mObywatelowi?

Na razie nie tak dużo - bo cyfrowe dokumenty nie są urzędowo honorowane. Ale w innych miejscach dzięki aplikacji łatwo potwierdzisz swoją tożsamość. Logowanie się do rządowych stron będzie o wiele łatwiejsze - można do tego celu wykorzystać właśnie aplikację.