Architekt to tak zwany wolny zawód. Znacznie zwiększa to konkurencję, ale z drugiej strony warunkiem jego wykonywania jest przynależność do Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Jakie są zarobki architekta wnętrz, czym różni się architekt od architekta wnętrz oraz dekoratora wnętrz i co zrobić, by dostać się na studia architektoniczne? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te pytania.
Architekt wnętrz to osoba, która odpowiedzialna jest za przygotowywanie projektów w
zakresie plastycznym, skupia się na wnętrzach budynków. Chodzi przede wszystkim o to, by dostosować się do upodobań klientów, ale i do obowiązujących trendów i funkcjonalności.
Jeśli klient wyraża taką chęć, architekt wnętrz może nadzorować prowadzenie prac wykończeniowych w mieszkaniu czy domu, dla którego projektował przestrzeń. Ma wtedy możliwość dopilnować, by wizja z projektów została odzwierciedlona w każdym szczególe w rzeczywistości.
Architekt wnętrz może wyjść ze swoimi projektami poza mieszkania i domy, zahaczając
o części wspólne, jak na przykład przestrzenie w blokach. Dodatkowo może zająć się aranżacją hoteli, restauracji, szpitali, ale i place zabaw – generalnie każdego miejsca, gdzie
pojawiają się ludzie i gdzie wnętrza mają znaczenie.
Architekt wnętrz przedstawia swojemu klientowi projekt w postaci wizualnej – może on być zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, w różnego rodzaju programach graficznych. Najważniejsze jest, by klient dobrze zrozumiał plany i założenia osoby, która przygotowuje projekt.
Bardzo ważne jest, by rozgraniczyć trzy zawody – architekta, architekta wnętrz i dekoratora wnętrz. Architekt to osoba, która zajmuje się projektowaniem całej bryły budynku. To zawód, który wymaga ukończenia studiów na poziomie magisterskim. Należy zdobyć odpowiednie uprawnienia, zostać wpisanym do specjalnego rejestru.
Architekt wnętrz to osoba, która zajmuje się przestrzenią wewnątrz budynku. Ten zawód wymaga również tego, by ukończyć odpowiednie studia – architekturę wnętrz. Tutaj jednak, w przeciwieństwie do architekta, nie trzeba zyskać specjalnych uprawnień czy pojawić się we wspomnianym rejestrze.
A dekorator wnętrz? To osoba, którą może zostać każdy, kto posiada w sobie talent do tej profesji. Nie trzeba ukończyć żadnych studiów. Wystarczy posiadać umiejętność wyczucia estetyki i wiedzę o tym, jakie aktualnie panują trendy wnętrzarskie.
To, czy wybierzemy architekta, architekta wnętrz czy dekoratora wnętrz zależy tylko i wyłącznie od potrzeb danej inwestycji. Jeśli chcemy urządzić jakieś pomieszczenie w mieszkaniu, zazwyczaj wystarczy dekorator wnętrz. Jeśli chcemy przygotować całą przestrzeń w mieszkaniu, domu, lokalu usługowym, pewnie warto skusić się na pomoc architekta wnętrz. Najważniejsze jednak, by przejrzeć portfolio danego specjalisty. Czasem może się okazać, że osoba bez skończonych studiów architektonicznych będzie miała na koncie ciekawe projekty i to właśnie z jej usług skorzystamy.
Według portalu wynagrodzenia.pl architekt wnętrz zarabia od 4230 do 6910 złotych brutto. Mediana zarobków to 5500 złotych brutto.
Poza Polską te zarobki kształtują się nieco inaczej. Jak podaje Amerykański Instytut Architektów przeciętne zarobki architektów w tym kraju wynoszą ok. 84 tys. dolarów rocznie. W Niemczech średnia pensja architekta to aż 26 000 zł brutto.
Co zrobić, by studiować architekturę?
Architekturę można studiować zarówno na studiach I stopnia (uzyskując tytuł inżynier architekt) oraz II stopnia (uzyskując tytuł magister inżynier architekt).
Zwykle, by dostać się na studia architektoniczne, należy przedstawić teczkę z pracami. Portfolio powinno składać się z ok. 10-20 prac plastycznych. Później, zwykle, należy wziąć udział w egzaminie praktycznym – szereg zadań plastycznych oraz konceptualnych w
warunkach egzaminacyjnych.
Kolejnym etapem zwykle jest rozmowa z kandydatem. Wtedy jest czas na autoprezentację. Wówczas osoby egzaminujące mogą sprawdzić, czy kandydat posiada odpowiednie predyspozycje do wykonywania w przyszłości tego zawodu.
Dla przykładu – na Politechnice Krakowskiej portfolio składa się z pięciu prac rysunkowych - rysunek ołówkiem pt. Szklane naczyni na owoce; rysunku ołówkiem pt. Fontanna na placu (bez wody); rysunku ołówkiem pt. Znak przed wydziałem architektury (bez budynku w tle); rysunku ołówkiem pt. Kapliczka przydrożna oraz rysunku ołówkiem przedstawiającym kompozycję złożoną z brył geometrycznych - walca, dwóch sześcianów, ostrosłupa.
W zależności od uczelni, na kierunku architektura można wybrać różne specjalizacje. Dla przykładu na Politechnice Warszawskiej są specjalności: Architektura idei, Architektura środowiska zamieszkiwania, Architektura technologii i struktur, Architektura i urbanistyka – miasto jako miejsce rozwoju, Architektura i urbanistyka – miasto jako miejsce życia, Dziedzictwo architektoniczne, Architektura informacyjna, Architektura wnętrz i form przemysłowych.
Przykładowy profil kandydata udostępniony na stronie jednej z uczelni: „Absolwent studiów II stopnia jest przygotowany do samodzielnej pracy projektanta w pracowniach architektonicznych, urbanistycznych, jednostkach administracji samorządowej i państwowej lub instytucjach naukowo-badawczych. Absolwenci mogą koordynować pracę w wielobranżowych zespołach projektowych, zarządzać projektowymi pracowniami architektonicznymi i urbanistycznymi lub samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą, a także starać się o uzyskanie uprawnień zawodowych, a po ich zdobyciu samodzielnie projektować i kierować robotami budowlanymi w specjalności architektonicznej. Absolwenci mogą również starać się o możliwość kontynuacji własnego rozwoju naukowego na uczelniach wyższych lub w innych instytucjach o profilu naukowym”.
W przypadku architektury wnętrz, dla przykładu na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wymagania to: złożenie teczki z samodzielnie wykonanymi przez kandydata pracami rysunkowymi i malarskimi (maksymalna ilość 25 sztuk); część praktyczna: rysunek (studium z natury, postać, przedmiot), malarstwo (studium z natury lub ćwiczenia kolorystyczne), kompozycja (konstruowanie układów na płaszczyźnie i w przestrzeni), rzeźba (przestrzenna kompozycja z wyobraźni), testy wyobraźni przestrzennej; autoprezentacja.
Dokładne informacje o wymaganiach na tym kierunku dostępne są na stronach poszczególnych uczelni. Warto zapoznać się z tym przed staraniem się o dostanie się na studia, by niczego nie pominąć. Poznamy wtedy informację, m.in. o tym, jaka jest wymagana objętość teczki, którą musi przedłożyć kandydat, narzędzi, jakie trzeba mieć przy sobie podczas egzaminu oraz jaki jest zakres literatury, z którą należy zapoznać się przed rozmową z komisją egzaminacyjną.