Dwie najbardziej znane japońskie firmy przemysłowe zapowiedziały, że utworzą spółkę joint venture w celu produkcji pojazdów elektrycznych. Japończycy chcą dogonić Teslę, by zaległości w globalnym wyścigu o dominację w branży elektrosamochodów.
Pojawienie się spółki joint venture pozwoli Sony na wdrożenie potężnej technologii czujników, która ma kluczowe znaczenie dla autonomicznej jazdy. Dla firmy będzie to możliwość powrotu na technologiczny szczyt.
Elektryczne samochody od Hondy i Sony
Dyrektor generalny Hondy, Toshihiro Mibe, zapowiedział że nowa firma "będzie liderem innowacji, ewolucji i ekspansji mobilności na całym świecie dzięki szerokiemu i ambitnemu podejściu". Oczekuje się, że firma ruszy w tym roku, a sprzedaż pierwszego elektrosamochodu nowej marki ma rozpocząć się w 2025 roku.
Honda zapowiedziała, że przejmie odpowiedzialność za produkcję pierwszego modelu w swojej fabryce, natomiast Sony zapowiedziało, że opracuje platformę usług mobilności dla nowej firmy. Platforma ma być używana przez Hondę i potencjalnie sprzedawana innym producentom samochodów.
Czytaj także:
Siłą japońskiego joint venture ma być stały dostęp do chipów. Kluczowego, a dzisiaj także deficytowego, towaru dla produkcji zaawansowanych urządzeń. Sony buduje bowiem nową fabrykę półprzewodników w Japonii wraz z największym na świecie producentem chipów, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co i japońskim gigantem części samochodowych Denso. Pierwsze chipy mają wyjść z nowej firmy do 2024 roku.
Chip shortage trwa od roku
Jak pisaliśmy w INNPoland, przedsiębiorcy od lutego 2021 roku zwracają uwagę na ciągnący się problem chip shortage. Chodzi o brak mikroprocesorów, potrzebnych do produkcji ogromnej liczby urządzeń elektronicznych.
Obecny stan rzeczy wpływa na działalność wielu firm, w tym największych gigantów. Chipów brakuje już do samochodów, komputerów, urządzeń elektronicznych, a nawet do produktów AGD. Przez brak półprzewodników problemy z produkcją samochodów mają takie firmy jak General Motors, Ford, Honda czy Fiat Chrysler.
Produkująca konsolę PlayStation 5 firma Sony zrzuca zaś winę za ogromne problemy z dostępnością konsoli w sklepach i e-commerce właśnie na przestoje i utrudnienia związane z brakiem mikrochipów.
Główny rywal Intela, firma AMD ostrzegła zaś, że niedobory potrwać mogą jeszcze długo. Gigant produkuje procesory do różnego rodzaju zastosowań, w tym chipy dla konsol zarówno Sony, jak i Microsoftu.
Jestem redaktorem prowadzącym INNPoland.pl. Pracowałem m.in. dla Vice, newonce, naTemat i Next.gazeta.pl. W INN piszę swoje "rakoszyzmy". Prywatnie tworzę własne "Walden" w nadwarciańskim zaciszu. Poza tym co jakiś czas studiuję coś nowego.