Google kupił warszawski biurowiec, w którym znajduje się jego siedziba. Tym samym zapewnił sobie miejsce dla 2500 pracowników. To działanie perspektywiczne, bo dziś firma zatrudnia w Warszawie ok. 1000 osób. Wartość transakcji to ok. 2,7 mld zł.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Google zostanie właścicielem wybudowanego przez Ghelamco kompleksu biurowego The Warsaw HUB zlokalizowanego na warszawskiej Woli. Nie oznacza to konieczności przeprowadzki - Google już w zeszłym roku wynajął tam przestrzeń i zlokalizował centrum rozwoju technologii chmurowych. Dla Google'a to inwestycja, na którą przeznaczył 2,7 miliarda złotych.
W efekcie amerykański gigant będzie dysponował przestrzenią dla 2500 pracowników. Dziś firma zatrudnia w Warszawie około tysiąca osób. Warto dodać, że warszawskie centrum inżynieryjne jest największym ośrodkiem rozwoju technologii chmurowych Google w Europie. Pracuje w nim ok. 600 inżynierów i inżynierek oprogramowania.
Czytaj także:
Wraz z przejęciem i dalszym rozwojem kompleksu The Warsaw HUB, Google w swoich warszawskich biurach będzie dysponował przestrzenią dla 2500 pracowników, z potencjałem na dalszy jej rozwój w zależności od potrzeb.
- Google działa w Polsce od ponad 15 lat i jesteśmy dumni, że możemy pogłębić nasze zaangażowanie w kraju inwestując w zakup kompleksu biurowego The Warsaw HUB - powiedziała Ruth Porat, wiceszefowa Google'a odpowiedzialna za finanse.
- Nasza działalność w Polsce wykracza poza wspieranie rozwoju gospodarki cyfrowej, a obecnie koncentrujemy się na pomaganiu tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Będziemy wykorzystywać nasze zasoby i przestrzenie, by wesprzeć osoby dotknięte wojną w Ukrainie - jednym z takich działań będzie stworzenie w naszym Campusie Google for Startups na warszawskiej Pradze centrum wsparcia, gdzie organizacje pozarządowe mogą świadczyć prawną i psychologiczną pomoc uchodźcom - dodała.
Nie są to zapowiedzi bez pokrycia - Google już kilka dni temu zadeklarował przekazanie prawie 40 milionów złotych dla organizacji świadczących bezpośrednią pomoc humanitarną oraz na wsparcie w pierwszych tygodniach pobytu uchodźców w Polsce. Firma dorzuci się też do inicjatyw, które starają się odpowiedzieć na długofalowe potrzeby osób uciekających przed wojną.
Co Google robi w Polsce
W 2021 roku firma uruchomiła w Warszawie region Google Cloud, obsługujący klientów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, stając się jednocześnie pierwszym globalnym dostawcą usług chmurowych, który otworzył taką inwestycję w regionie. Z kolei od ponad 6 lat na warszawskiej Pradze działa Campus Google for Startups, który wspiera młode firmy z regionu w ekspansji na globalne rynki.
Google w Polsce prowadzi również na szeroką skalę programy edukacyjne. Do tej pory ponad 270 tysięcy osób w całym kraju wzięło udział w inicjatywach rozwijających ich umiejętności cyfrowe, a w ciągu ostatnich dwóch lat firma przeszkoliła ponad 24 tysięcy specjalistów z zakresu chmury obliczeniowej.