INNPoland_avatar

Pierwsza w Polsce Przewodniczka po karierze w Technologiach

Artykuł PR-owy Orange

10 marca 2022, 15:03 · 3 minuty czytania
Świat technologii zmienia się niezwykle dynamicznie. Dziś często nie znamy nazw zawodów i specjalizacji, które za 3 czy 4 lata mogą być tymi najbardziej pożądanymi na rynku. Zaczynając studia na kierunku technologicznym, studenci mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jaki zawód finalnie będą wykonywać. Dla młodych ludzi niezwykle ważne jest więc dobre zrozumienie możliwości przyszłej ścieżki kariery, a także zorientowanie się, w jakim kierunku mogą rozwijać się technologie.


Pierwsza w Polsce Przewodniczka po karierze w Technologiach

Artykuł PR-owy Orange
10 marca 2022, 15:03 • 1 minuta czytania
Świat technologii zmienia się niezwykle dynamicznie. Dziś często nie znamy nazw zawodów i specjalizacji, które za 3 czy 4 lata mogą być tymi najbardziej pożądanymi na rynku. Zaczynając studia na kierunku technologicznym, studenci mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jaki zawód finalnie będą wykonywać. Dla młodych ludzi niezwykle ważne jest więc dobre zrozumienie możliwości przyszłej ścieżki kariery, a także zorientowanie się, w jakim kierunku mogą rozwijać się technologie.
Fot. materiały prasowe
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Co roku powstaje wiele różnych przewodników karierowych, większość z nich przyjmuje formę dokumentów PDF bądź drukowanych materiałów. 

Z całkowicie innym pomysłem na pokazanie młodym ludziom, jak wygląda praca w branży technologicznej, przychodzi Orange. Firma stworzyła wirtualną Przewodniczkę po karierze w Technologiach. To interaktywne narzędzie 360, które pozwoli osobom zainteresowanym rozwojem w branży tech dowiedzieć się, jak wygląda dzień pracy, jaka jest przyszłość poszczególnych dziedzin i jakie perspektywy kariery widzą w danych obszarach kobiety, ekspertki pracujące w technologiach. 

Skąd pomysł na Przewodniczkę?

Jak opowiada Agata Rokita, liderka projektu w Orange: „Chcieliśmy stworzyć materiał, który będzie czymś nowym i świeżym. Zależało nam na dzieleniu się wiedzą i pokazywaniu młodym ludziom, jak wiele możliwości otwierają obecnie firmy technologiczne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Z jednej strony przez wykorzystanie technologii chcieliśmy przełamać standardową formułę przewodników, a z drugiej zaproponować rozwiązanie w stylu kampanii WłączOne – cechujące się kobiecym spojrzeniem.” 

Całą zawartość merytoryczną Przewodniczki przygotowały kobiety otwarte na dzielenie się swoją wiedzą i aktywnie rozwijające swoją karierę w dziedzinach takich jak Data Science czy UX Design. Przewodniczka to wirtualna przestrzeń 360, gdzie możemy spotkać się z ekspertkami i zdobyć cenną wiedzę o tym, jakie możliwości otwiera kariera w danych obszarach. Przewodniczki, które opowiadają o swojej pracy,  odnoszą się do różnych stanowisk. Będziemy mogli więc zarówno posłuchać głosu osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z branżą tech, jak i specjalistek rozwijających swoją karierę w tym obszarze od kilku lat. 

Agata Rokita dodaje: „Wirtualna Przewodniczka powstała w ramach akcji WłączOne, gdzie swoim doświadczeniem dzielą się kobiety – specjalistki z obszarów technologicznych. Stąd pomysł na nazwę Przewodniczka. To znaczące, bo przeglądając programy większości konferencji czy meetupów technologicznych, wśród prelegentów nadal dominują mężczyźni. Nie ma w tym nic złego, ale warto podkreślać, że w branży technologicznej kobiet jest coraz więcej i często są to wybitne specjalistki w swoich dziedzinach. Warto czerpać z ich wiedzy.” 

Inicjatywa WłączOne funkcjonuje już od ponad roku. Jak opowiada Edyta Pawlik, menadżerka ds. projektów rekrutacyjnych i wizerunku pracodawcy w Orange:

„W zeszłym roku w ramach akcji WłączOne przeprowadziliśmy m.in. interaktywny ambient w miejskiej przestrzeni, z wykorzystaniem najnowszych technologii i z udziałem kobiet – ekspertek z Orange. Rozpoczęliśmy też nagrania serii podcastów. Nasze koleżanki z Orange opowiadają w nich, jak planować rozwój swojej kariery w technologiach. Ich historie stały się inspiracją nie tylko dla osób z zewnątrz, ale też naszych pracowników, co również nas cieszy.”

Jak to działa?

Przestrzeń Przewodniczki to interaktywne zdjęcie 360. Użytkownicy decydują, co chcą obejrzeć, wybierając interesujący ich obszar i/lub pytanie. Najlepiej przeglądać ją na komputerze, co pozwala w pełni skorzystać ze wszystkich funkcjonalności: zarówno z poruszania się po przestrzeni, jak i np. dodatkowo ukrytych ciekawostek dotyczących tematyki kobiet w technologiach. 

Obecnie w Przewodniczce można znaleźć informacje związane z Telekomunikacją, DevOps, Machine Learning, UX Design, Data Science, a także rekrutacją prowadzoną na stanowiska w technologiach. Po wejściu w interakcję z jedną z ekspertek w panelu możecie wybrać interesujące Was zagadnienie i obejrzeć video z odpowiedzią. 

Angażująca forma Przewodniczki, przypominająca interakcje z gry komputerowej, pozwala w ciekawy sposób zdobyć wiedzę na temat możliwości kariery oraz tego, jak wygląda praca na danym stanowisku. A dodatkowe ciekawostki wspierają naszą ideę wzmacniania wizerunku kobiet w branży tech.” – opowiada Edyta.

Podsumowanie

Przewodniczka po karierze w Technologiach to pierwszy taki poradnik dla osób zainteresowanych karierą w branży technologicznej, który został stworzony przez kobiety (i nie tylko!) dla kobiet (i nie tylko!). 

Interesuje Cię rozwój w obszarze technologii? Dowiedz się, jak aplikować na praktyki, czy wystarczy wiedza ze studiów, jak wygląda dzień pracy, jaka jest przyszłość poszczególnych dziedzin i jakie perspektywy kariery widzą nasze przewodniczki. 

Wejdź aktywnie na rynek pracy i otwórz drzwi do swojej kariery! 

Sprawdź na www.hitechwoman.pl