INNPoland_avatar

Kolejny prawny bubel. Tylko nieliczni pomagający Ukrainie skorzystają z ulgi

Natalia Gorzelnik

11 marca 2022, 11:39 · 3 minuty czytania
Jeżeli masz organizację lub stowarzyszenie i liczyłeś, że skorzystasz z rządowej ulgi za pomoc Ukrainie - możesz się przeliczyć. Jak alarmuje Ogólnopolska Fundacja Doradców Podatkowych, przepisy są skonstruowane tak, że skorzystają na nich tylko nieliczni.


Kolejny prawny bubel. Tylko nieliczni pomagający Ukrainie skorzystają z ulgi

Natalia Gorzelnik
11 marca 2022, 11:39 • 1 minuta czytania
Jeżeli masz organizację lub stowarzyszenie i liczyłeś, że skorzystasz z rządowej ulgi za pomoc Ukrainie - możesz się przeliczyć. Jak alarmuje Ogólnopolska Fundacja Doradców Podatkowych, przepisy są skonstruowane tak, że skorzystają na nich tylko nieliczni.
Uchodźcy z Ukrainy w Krakowie. Fot. Jan Graczynski / East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Ulga na rzecz ofiar konfliktu w Ukrainie

Podmioty, które angażują się w pomoc Ukrainie, mają mieć z tego tytułu prawo do ulg podatkowych. Rozporządzenie Ministra Finansów wprowadza stawkę 0 proc. VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom działań wojennych w Ukrainie.


Jak czytamy na gov.pl, 0 proc. VAT ma dotyczyć wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w tym konflikcie i obowiązywać od 24 lutego, czyli od dnia jego wybuchu.

Problematyczny ma być jednak przepis, w którym ustawodawca precyzuje, w jakich konkretnie przypadkach można ją zastosować – zwraca uwagę Ogólnopolska Fundacja Doradców Podatkowych.

W wydanym akcie prawnym jest zapis mówiący o tym, że stawką 0 proc. VAT zostaną objęte towary i usługi, które będą dostarczone wyłącznie na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów leczniczych. To oznacza, że wszystkie organizacje społeczne: fundacje i stowarzyszenia oraz firmy, które od początku wojny zaangażowały się w niesienie pomocy uchodźcom i ludności na Ukrainie nie będą mogły korzystać z 0 proc. VAT.

– W praktyce oznacza to, że np. za dostawę leków czy żywności, którą przekazaliśmy na tereny objęte wojną, będziemy musieli zapłacić podatek VAT. Z niewiadomych nam przyczyn, zostały wykluczone organizacje społeczne, które działają bez wytchnienia od samego początku wojny i które były i są filarem pomocy niesionej przez Polskę. W przypadku importu towarów spoza Unii Europejskiej można wystąpić o zwolnienie z VAT i cła dla tzw. pomocy humanitarnej to w przypadku przekazywania jej dalej na terenie Polski w zakresie samodzielnych czynności organizacyjnych już nie – mówi Maja Rezanko-Zielińska, doradca podatkowy z Ogólnopolskiej Fundacji Doradców Podatkowych.

Ekspertka podkreśla w rozmowie z money.pl, że nie wszędzie jest sprawna i zorganizowana siatka dystrybucji takich jednostek jak wymienione w Rozporządzeniu Ministra Finansów. – Musieliśmy iść z pampersami np. do wójta gminy, w której znajdują się przyjęte dzieci i prosić o organizację ich dystrybucji po to, żeby pampersy otrzymały stawkę 0 proc. VAT – podkreśla.

Doradcy podatkowi apelują o poprawienie przepisów i pilną zmianę rozporządzenia.

Ulgi podatkowe dla pomagającym Ukraińcom

W wypowiedziach rządu pojawiła się też zapowiedź wprowadzenia zwolnień podatkowych dla osób fizycznych pomagających Ukraińcom.

Wiceminister finansów Artur Soboń stwierdził, że "Polacy, którzy pomagają, otrzymają podatkową pomoc od rządu". Zapowiedzi padły podczas parlamentarnej debaty poświęconej zmianom podatkowym wprowadzonym w ramach Polskiego Ładu.

Pierwsze szczegóły podał kilka dni później premier Mateusz Morawiecki.

– Zaproponowaliśmy ustawę, która powinna trafić już na najbliższe posiedzenie Sejmu. Chcemy, by osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa np. 40 zł dziennie za daną osobę – wskazał Morawiecki w Polsat News.