Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Na stronie biznes.gov.pl czytamy, że pracownik z Ukrainy może zostać zatrudniony na umowę o pracę lub umowę-zlecenie pod warunkiem, że jego pobyt na terenie Polski jest legalny. Taka osoba musi posiadać ważny tytuł pobytowy (zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt czasowy, paszport w przypadku wjazdu i pobytu na terytorium Polski w ruchu bezwizowym, zaświadczenie o korzystaniu z ochrony czasowej wydane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców).
Zatrudnić można także tych, którzy przybyli legalnie na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku i deklarują zamiar pozostania w Polsce. Korzystają oni bowiem z ochrony czasowej. Ich pobyt nad Wisłą jest legalny przez 18 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 r. Termin ten upływa zatem 23 sierpnia 2023 roku.
W ciągu 14 dni od daty podjęcia pracy przez pracownika z Ukrainy trzeba o tym poinformować właściwy powiatowy urząd pracy – właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy. Przedsiębiorca musi to zrobić elektronicznie na portalu praca.gov.pl
Ta procedura dotyczy zarówno obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski 24 lutego 2022 roku lub później, jak i osób, które przebywają legalnie w Polsce na innej podstawie (na przykład zezwolenia na pobyt czasowy).
Nie trzeba zgłaszać do PUP pracowników z Ukrainy zatrudnionych już wcześniej. Taka sytuacja nie wymaga potwierdzenia legalności zatrudnienia w urzędzie.
W zgłoszeniu podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy do powiatowego urzędu pracy pracodawca musi podać:
Informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi:
Dane osobowe cudzoziemca:
Informacje dotyczące wykonywanej pracy: