Tylko 5 proc. badanych prawidłowo wskazało, że wysokość miesięcznej raty kredytu o zmiennym oprocentowaniu jest zazwyczaj aktualizowana co 3 lub 6 miesięcy – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2022" opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW.
Blisko 30 proc. badanych ocenia pozytywnie swoją wiedzę w zakresie finansów (wzrost z 12 proc. w 2021 r.), a jednocześnie 36 proc. jest negatywnego zdania na ten temat (spadek r/r z 49 proc.). Takie dane wyłaniają się z badania poziomu wiedzy finansowej Polaków.
Polacy nie znają się na kredytach
W tegorocznej, piątej już, edycji badania po raz pierwszy sprawdzono także poziom praktycznej wiedzy badanych, dotyczący m.in. gwarancji BFG, bankowości elektronicznej, wyliczania odsetek z lokaty czy zaciągania kredytów. "O ile w większości przypadków, ponad połowa Polaków umiała wskazać prawidłowe odpowiedzi, o tyle bardzo niepokojących danych dostarczyło pytanie na temat kosztów kredytu i oprocentowania" – podkreślili autorzy badania.
Najwięcej, bo aż 47 proc. respondentów błędnie uważa, że zmiana wysokości stóp procentowych automatycznie wpływa na ratę kredytu hipotecznego z oprocentowaniem stałym. Tylko 5 proc. badanych prawidłowo wskazało, że wysokość miesięcznej raty kredytu o zmiennym oprocentowaniu jest zazwyczaj aktualizowana co 3 lub 6 miesięcy.
Chcemy wiedzieć więcej
Z badania wynika również, że najczęściej wskazywanym źródłem wiedzy ekonomicznej jest internet (wzrost r/r z 59 proc. do 74 proc.), media (spadek r/r z 49 proc. do 44 proc.) oraz bankowcy i inne instytucje sektora finansowego.
Polacy chcą rozwijać swoją wiedzę ekonomiczną. Większość z nas jest za wprowadzeniem obowiązkowych zajęć z zakresu wiedzy finansowej. Ponad połowa respondentów uważa, że obowiązek edukacji finansowej powinien zaczynać się już w szkole podstawowej (51 proc.), a 37 proc. badanych uważa, że właściwszym etapem jest szkoła średnia.
Ponad połowa Polaków odczuwa braki wiedzy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Rzadziej wskazywane są inwestowanie (35 proc.) i finanse publiczne (25 proc.), najrzadziej zaś oszczędzanie (13 proc.).
– Cieszy tendencja wzrostowa, choćby niewielka, świadomości wagi oszczędzania długookresowego, a także zwiększająca się rozpoznawalność dostępnych instrumentów w tym zakresie. Z pewnością zawirowania ostatnich 3 lat, a także obecna wojna w Ukrainie, mogą się przyczyniać do zwiększonego zainteresowania sytuacją ekonomiczną. W badaniu pozytywnie wybrzmiewa także zgoda Polaków co do wagi i konieczności prowadzenia w szkołach edukacji finansowej, tak by od najmłodszych lat przygotowywać obywateli do świadomego i odpowiedzialnego podejścia do swoich finansów. Współgra to całkowicie z misją Fundacji GPW, która od lat prowadzi szereg działań z udziałem tysięcy uczniów, jak chociażby Szkolna Internetowa Gra Giełdowa – skomentował wyniki badań Piotr Krygiel, Prezes Zarządu Fundacji GPW.
Jak oszczędzają Polacy?
Z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2022" wynika, że prawie każdy z badanych zna przynajmniej jeden sposób długookresowego oszczędzania na emeryturę.
Wśród wskazań przeważają Pracownicze Plany Kapitałowe (spadek r/r z 89 proc. do 86 proc.) oraz Indywidualne Konta Emerytalne (wzrost r/r z 71 proc. do 72 proc.). Najniższy, choć również wzrostowy odsetek zadeklarowanej rozpoznawalności dotyczy Pracowniczych Planów Emerytalnych (46 proc.) oraz Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (23 proc.).
W wymiarze praktycznym najczęściej wybieranym sposobem długookresowego oszczędzania są PPK (35 proc.), a narzędziem, które odnotowało wzrost popularności jest IKE (wzrost r/r z 25 proc. do 29 proc.).
Jestem redaktorem prowadzącym INNPoland.pl. Pracowałem m.in. dla Vice, newonce, naTemat i Next.gazeta.pl. W INN piszę swoje "rakoszyzmy". Prywatnie tworzę własne "Walden" w nadwarciańskim zaciszu. Poza tym co jakiś czas studiuję coś nowego.