Rok 2021 był rajem dla przestępców internetowych. FBI szacuje, że tylko w Stanach cyberprzestępcy ukradli 6,9 miliarda dolarów. Z tego aż 1,6 miliarda to równowartość skradzionych ludziom kryptowalut. Dla porównania - w roku 2020 cyberprzestępcy wzbogacili się o 4,3 miliarda dolarów.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Przestępstwa związane z Internetem stały się bardziej powszechne niż kiedykolwiek wcześniej - alarmuje amerykańskie FBI. Raport jednostki Internet Crime Complaint Center (IC3) precyzuje, że ofiary straciły łącznie 6,9 miliarda dolarów w wyniku różnych udanych oszustw internetowych.
W ubiegłym roku w USA odnotowano rekordową liczbę 847 376 skarg dotyczących przestępczości internetowej, co stanowi 7 proc. wzrost w porównaniu z 2020 r. Liczba ta jest również o 81 proc. wyższa niż w 2019 r. Zdaniem autorów raportu pośrednio jest to efekt... pandemii. Osoby pracujące w domu, prowadzące dużą liczbę spotkań online stały się łatwym celem ataków.
IC3 zauważa, że doprowadziło to do coraz częstszych ataków na biznesowe wiadomości e-mail (BEC) i konta e-mail (EAC), ponieważ podjęto próbę „wykorzystania wirtualnych spotkań w celu nakazania ofiarom wysyłania fałszywych przelewów”. W raporcie wyjaśniono jak działali przestępcy. Po prostu przejmowali adresy e-mail pracodawców lub dyrektorów finansowych i za ich pomocą zwoływali pracowników na spotkania. Podczas nich wstawiali nieruchomy obraz przełożonego i wydawali polecenia. Firmy w USA straciły w ten sposób 2,4 miliarda dolarów.
Najpopularniejszymi cyberprzestępstwami wykorzystywanymi do atakowania niczego niepodejrzewających ofiar były oszustwa phishingowe, oszustwa związane z brakiem płatności/dostawy oraz naruszenia danych osobowych. Co więcej, wśród metod, które spowodowały, że ludzie stracili najwięcej pieniędzy, były oszustwa związane z kradzieżą biznesowej poczty e-mail i oszustwami inwestycyjnymi.
Warto zauważyć, że oszustwa, które wcześniej były bardziej rozpowszechnione, dziś okazują się przestarzałe. Złośliwe oprogramowanie, scareware i wirusy zdołały ukraść ofiarom tylko 5,6 mln dolarów, chociaż phishing odniósł większy sukces - za jego pośrednictwem oszuści wyłudzili łącznie 44,2 mln dolarów. Oprogramowanie ransomware przyniosło 49,2 mln dolarów strat.
Kryptowaluty kradną na potęgę
Kwota 246,2 miliona dolarów skradzionych w 2020 r. w wyniku przestępstw związanych z kryptowalutami wzrosła do ponad 1,6 miliarda dolarów w 2021 r. W ubiegłym roku FBI zarejestrowało łącznie 32 400 skarg dotyczących kryptowalut.
FBI podkreśla, że kryptowaluta ewidentnie stała się preferowaną metodą płatności w wielu oszustwach internetowych, od związanych z pomocą techniczną po schematy zatrudnienia i oszustwa na aukcjach. Co więcej, kryptowaluty są "niezwykle powszechne" w oszustwach inwestycyjnych, w których straty mogą sięgać setek tysięcy dolarów na ofiarę.
Okazuje się, że świetnie działają oszustwa związane z romansami. W 2021 r. dział IC3 FBI otrzymał 4325 skarg na tego typu działalność, w których odnotowano straty w wysokości 429 milionów dolarów.
- Pierwszy kontakt oszusta odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem aplikacji randkowych i innych serwisów społecznościowych. Oszust zdobywa zaufanie ofiary, a następnie twierdzi, że ma wiedzę na temat inwestycji w kryptowaluty lub możliwości handlowych, które przyniosą znaczne zyski - ostrzega FBI.