INNPoland_avatar

Rząd proponuje zadłużonym fundusz wsparcia kredytobiorców. Jak dostać 2 tys. zł miesięcznie?

Kamil Rakosza-Napieraj

08 kwietnia 2022, 11:21 · 2 minuty czytania
W czwartek Ministerstwo Finansów wymieniło fundusz wsparcia kredytobiorców jako formę wsparcia zadłużonych w dobie wysokich rat zobowiązań. Wyjaśniamy, jak z niego skorzystać.


Rząd proponuje zadłużonym fundusz wsparcia kredytobiorców. Jak dostać 2 tys. zł miesięcznie?

Kamil Rakosza-Napieraj
08 kwietnia 2022, 11:21 • 1 minuta czytania
W czwartek Ministerstwo Finansów wymieniło fundusz wsparcia kredytobiorców jako formę wsparcia zadłużonych w dobie wysokich rat zobowiązań. Wyjaśniamy, jak z niego skorzystać.
Jak skorzystać z funduszu wsparcia kredytobiorców? Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

"Na stołach w Kancelarii Premiera została położona koncepcja zorganizowania wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych wysokimi stopami" – poinformował w czwartek na Twitterze dziennikarz RMF FM, Krzysztof Berenda.


Jak podało RMF FM, najbardziej prawdopodobne jest wprowadzenie w życie dwóch mechanizmów. Pierwszy to zaoferowanie dłużnikom pomocy w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Drugi to ustawowe ograniczenie marż kredytowych na kilka miesięcy.

Fundusz wsparcia kredytobiorców – jak skorzystać?

Jak wyjaśnia BGK, fundusz wsparcia kredytobiorców jest pomocą dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a muszą spłacać raty kredytu mieszkaniowego. Ze wsparcia mogą skorzystać również osoby, które sprzedały dom lub mieszkanie, na które wcześniej wzięły kredyt, ale z uzyskanej kwoty nie spłaciły go w całości.

Aby skorzystać ze wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia, kredytobiorca musi spełniać co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • co najmniej jeden z kredytobiorców w dniu złożenia wniosku ma status bezrobotnego, lub
  • koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe kredytobiorcy lub
  • miesięczny dochód gospodarstwa domowego kredytobiorcy po odjęciu raty kredytu nie przekracza 1552 zł (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego) lub 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Kwoty te są określone przez ustawę o pomocy społecznej i są okresowo waloryzowane.

Fundusz wsparcia kredytobiorców – jak działa?

Aby skorzystać z funduszu należy złożyć wniosek do banku, w którym jest się zadłużonym. 

Wsparcie jest wypłacane przez okres wskazany we wniosku. Nie dłużej jednak niż przez 36 miesięcy. Kwota wsparcia jest uzależniona od wysokości miesięcznej raty kredytu. Nie może jednak być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie i jest przekazywana bankowi na spłatę zadłużenia. Maksymalnie można otrzymać 72 tys. złotych.

Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie dwóch lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki. Jego kwotę dzieli się na 144 równe i nieoprocentowane raty. Jeśli bez opóźnienia spłacisz 100 rat, pozostałą część umarza się.