Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Rada Warszawy podniosła ceny pobytu w stołecznej izbie wytrzeźwień. Za spędzenie nocy w w mało przytulnym budynku przy ul. Kolskiej - i to bez śniadania - trzeba zapłacić już 343 złote. To ceny porównywalne do noclegów w czterogwiazdkowych hotelach - pisze serwis warszawa.naszemiasto.pl.
Ostatnia podwyżka cen przymusowych noclegów na Kolskiej miała miejsce w październiku zeszłego roku. Wtedy ceny podniesiono z 316 na 326 złotych. Teraz stołeczni radni zdecydowali o podniesieniu kosztów noclegu do maksymalnego poziomu dopuszczonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
343 złote to o wiele więcej, niż w wielu warszawskich hotelach. A jak ze standardem "najdroższego hotelu w mieście"? Stołeczny Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych Izba Wytrzeźwień ma na Googlu 3 gwiazki. Jego goście - przy wystawianiu licznych opinii - popisują się sporym humorem.
Stołeczny Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych, działający przy ulicy Kolskiej 2/4 w Warszawie, jest czynny siedem dni w tygodniu przez całą dobę. Decyzję o doprowadzeniu podejmuje patrol policji lub straży miejskiej, kiedy osoba pod wpływem alkoholu sieje "zgorszenie w miejscu publicznym" albo zagraża sobie lub innym.
Jak czytamy na stronie warszawskiego ratusza, ośrodek "zapewnia bezpieczny pobyt osobom doprowadzonym do wytrzeźwienia z terenu miasta stołecznego Warszawy".
Samorządy likwidują izby wytrzeźwień, bo są drogie w utrzymaniu, a prawo nie przewiduje obowiązku ich prowadzenia. Brakuje też kadr, bo lekarze nie są zainteresowani pracą, a stawki są zbyt niskie – pisze Prawo.pl.
Mało kto gotów jest na prace w takich warunkach, ale wydaje się ona coraz bardziej potrzebna. Według statystyk Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych spożycie alkoholu w litrach na jednego mieszkańca dynamicznie rośnie bowiem w ostatnich latach.
Lekarze nie chcą też pracować z osobami najczęściej odwiedzającymi izby – bezdomnymi czy ludźmi ze znacznymi zaniedbaniami zdrowotnymi i higienicznymi, często agresywnymi. Nie zachęca też do tego wynagrodzenie lekarzy - od 60 zł za godzinę do 100 zł w okresie świątecznym - pisaliśmy kilka miesięcy temu.