W dobie inflacji szybki zwrot podatku może okazać się bardzo przydatny. Fiskus podkreśla, że większość podatników może na niego liczyć w siedem dni od złożenia zeznania podatkowego. Z rozliczeniem PIT nie warto czekać do ostatniej chwili.
"Nadpłaty do 5 tys. zł z zeznań PIT-37 złożonych przez system Twój e-PIT zwracane są w większości w ciągu siedmiu dni – poinformował dziennikarzy "Rzeczpospolitej" resort finansów. Na większe trzeba zaczekać do 45 dni. Z kolei składający deklaracje papierowe otrzymają zwrot w ciągu trzech miesięcy" – podała "Rp".
Jak rozliczyć e-PIT?
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, najlepszym sposobem na rozliczenie jest właśnie usługa Twój e-PIT, gdzie wstępne oświadczenie zostało wypełnione przez system. Należy tylko przejrzeć dokumenty i sprawdzić, czy nie ma w nich błędów.
Jeśli wszystko się zgadza, to deklarację wyślemy za pomocą kilku kliknięć. By dopełnić formalności należy się zalogować do e-Urzędu Skarbowego (e-US). Można to zrobić za pomocą Profilu Zaufanego (PZ), e-Dowodu, mObywatela lub poprzez bankowość elektroniczną.
Jak zalogować się do Twój e-PIT?
Można to zrobić na trzy sposoby:
przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną Będziesz mieć dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych. Przygotuj dane do logowania profilem zaufanym lub e-dowód
danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów) Będziesz mieć dostęp do swoich danych i usługi Twój e-PIT. Pozostałe usługi e-Urzędu Skarbowego będą niedostępne. Przygotuj: PESEL (albo NIP i datę urodzenia) kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r. kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy), i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 r. Ważne.: Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty wynosi "0" (zero) – zaloguj się przez login.gov.pl lub aplikację mObywatel
przez aplikację mObywatel Będziesz mieć dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych. Aby się zalogować przez aplikację mObywatel, aktywuj ją za pomocą profilu zaufanego
Jestem redaktorem prowadzącym INNPoland.pl. Pracowałem m.in. dla Vice, newonce, naTemat i Next.gazeta.pl. W INN piszę swoje "rakoszyzmy". Prywatnie tworzę własne "Walden" w nadwarciańskim zaciszu. Poza tym co jakiś czas studiuję coś nowego.