Eksperci z FBI połączyli jedną z największych kradzieży kryptowalutowych w historii z hakerami z Korei Północnej. W wyniku ataku na Axie Infinity/Ronin Network przestępcy uzyskali równowartość 620 milionów dolarów. Za akcją miały stać Lazarus Group i APT38, łączone z reżimem Kim Dzong Una.
Axie Infinity/Ronin – hakerzy z Korei Płn. ukradli miliony w kryptowalutach
Pod koniec marca 2022 r. firma Ronin Network poinformowała, że niezidentyfikowani sprawcy włamali się do systemu i ukradli ok. 173 600 ETH (Ethereum) i 25,5 mln tokenów USD Coin. To równowartość 620 milionów dolarów – przypomina TVN 24 Biznes.
Ronin to system cyfrowego portfela, który jest częścią gry online Axie Infinity. Tytuł autorstwa studia Sky Mavis pozwala na tworzenie i wymienianie się NFT i operuje na kryptowalutach bazowanych na Ethereum.
Firma Elliptic przypomina, że atak na Axie Infinity/Ronin to druga co do wielkości kradzież kryptowalut w historii. Dotychczas hakerzy pozostawali anonimowi, aż sprawą nie zajęło się amerykańskie Federalne Biuro Śledcze.
"Dzięki dochodzeniu byliśmy w stanie potwierdzić, że podmioty internetowe powiązane z Koreą Północną: Lazarus Group i APT38, były odpowiedzialne za kradzież 620 milionów dolarów zgłoszoną 29 marca" - stwierdziło FBI.
Lazarus Group jest też wiązany z wcześniejszym atakiem na Sony Pictures. W 2014 r. przestępcy włamali się na serwery firmy, po czym ujawnili w internecie tajne dane firmy i szantażowali spółkę. Powód? Sony miało w planach wypuścić film komediowy, gdzie fabuła dotyczy… próby zabójstwa Kim Jong Una. Korea Północna do dziś zaprzecza, że stała za włamaniem.
Kryptowaluty kradną na potęgę
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, kwota 246,2 miliona dolarów skradzionych w 2020 r. w wyniku przestępstw związanych z kryptowalutami wzrosła do ponad 1,6 miliarda dolarów w 2021 r. W ubiegłym roku FBI zarejestrowało łącznie 32 400 skarg dotyczących kryptowalut.
FBI podkreśla, że kryptowaluta ewidentnie stała się preferowaną metodą płatności w wielu oszustwach internetowych, od związanych z pomocą techniczną po schematy zatrudnienia i oszustwa na aukcjach. Co więcej, kryptowaluty są "niezwykle powszechne" w oszustwach inwestycyjnych, w których straty mogą sięgać setek tysięcy dolarów na ofiarę.
Okazuje się, że świetnie działają oszustwa związane z romansami. W 2021 r. dział IC3 FBI otrzymał 4325 skarg na tego typu działalność, w których odnotowano straty w wysokości 429 milionów dolarów.
- Pierwszy kontakt oszusta odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem aplikacji randkowych i innych serwisów społecznościowych. Oszust zdobywa zaufanie ofiary, a następnie twierdzi, że ma wiedzę na temat inwestycji w kryptowaluty lub możliwości handlowych, które przyniosą znaczne zyski - ostrzega FBI.