INNPoland_avatar

UOKiK opublikował mapę stacji z "chrzczonym paliwem". Gdzie lepiej nie tankować?

Kamil Rakosza-Napieraj

18 kwietnia 2022, 14:41 · 3 minuty czytania
Inspekcja Handlowa zakwestionowała w ubiegłym roku minimalnie mniej próbek niż w 2020 roku (1,88 proc.). Nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny niż oleju napędowego. To, gdzie najlepiej tankować można dowiedzieć się z mapy udostępnionej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.


UOKiK opublikował mapę stacji z "chrzczonym paliwem". Gdzie lepiej nie tankować?

Kamil Rakosza-Napieraj
18 kwietnia 2022, 14:41 • 1 minuta czytania
Inspekcja Handlowa zakwestionowała w ubiegłym roku minimalnie mniej próbek niż w 2020 roku (1,88 proc.). Nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny niż oleju napędowego. To, gdzie najlepiej tankować można dowiedzieć się z mapy udostępnionej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Na których stacjach nie tankować paliwa? Fot. Karol Makurat/Reporter
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Jak poinformowano w komunikacie UOKiK, inspektorzy Inspekcji Handlowej pobrali w 2021 r. łącznie do badań 1565 próbek paliw ciekłych, w tym 779 próbek benzyn i 786 próbek oleju napędowego, na stacjach i w hurtowniach.


Badań laboratoryjnych nie przeszło pozytywnie 27 próbek paliw ciekłych (22 próbki oleju napędowego, 5 próbek benzyny) co stanowi 1,72 proc. zbadanych próbek. Odsetek zakwestionowanych próbek paliw w poszczególnych województwach był wyraźnie zróżnicowany.

Kontrola jakości paliw ciekłych odbywa się dwutorowo. Po pierwsze, Prezes UOKiK losowo wybiera stacje i wskazuje je odpowiedniej regionalnie Inspekcji Handlowej do kontroli – wydaje się, że ten sposób typowania najlepiej odzwierciedla rzeczywisty obraz jakości paliw w Polsce. Po drugie, IH sprawdza tych przedsiębiorców, wobec których były skargi lub informacje od organów ścigania, albo u których wcześniej wykryła nieprawidłowości. Kontrolą obejmujemy producentów paliw, hurtowników, magazynujących oraz przedsiębiorców prowadzących stacje paliw.

Gdzie jest najgorsze paliwo?

"Podczas losowych kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdziliśmy w województwach: kujawsko-pomorskim (3,17 proc.), warmińsko-mazurskim (2,22 proc.) i pomorskim (1,59 proc.). Natomiast w przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie m.in. informacji od Policji czy kierowców najwięcej nieprawidłowości wykryliśmy w województwie śląskim (14,58 proc.), opolskim (14,29 proc.), warmińsko-mazurskim (11,54 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (10 proc.)" – poinformowano w komunikacie.

W ramach kontroli gazu skroplonego LPG inspektorzy pobrali 345 próbek i zakwestionowali tylko jedną z nich (0,34 proc.). Nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości podczas kontroli hurtowni. Kontrola jakości lekkiego oleju opałowego przebiegła pomyślnie – wszystkie próbki spełniały wymagania jakościowe określone w rozporządzeniu (podobnie jak w latach 2013-2020).

Czego dotyczyły nieprawidłowości?

Nieprawidłowości najczęściej dotyczyły stabilności oksydacyjnej i zbyt niskiej temperatury zapłonu w przypadku oleju napędowego. Jeśli chodzi o benzynę, najczęściej stwierdzano zbyt niską liczbę oktanową, a w przypadku autogazu zbyt dużą zawartość miedzi.

Inspekcja Handlowa wydała sześć decyzji o wycofaniu z obrotu paliw nie spełniających norm oraz przekazała do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki informacje dotyczące 23 przypadków naruszenia warunków udzielonych koncesji na obrót paliwami ciekłymi i przepisów prawa energetycznego. Prezes URE może nałożyć karę pieniężną na tych przedsiębiorców, którzy naruszają warunki koncesji, sprzedając paliwa niewłaściwej jakości.

Mapa "chrzczonego paliwa"

Kierowcy samodzielnie mogą sprawdzić, gdzie najlepiej zatankować na mapie opublikowanej przez Urząd.

Mapa jest dostępna na stronie internetowej Urzędu. Ponadto firma Neptis zintegrowała dane UOKiK z kontroli paliw ze swoją aplikacją nawigacyjną Yanosik. Można zweryfikować w niej stacje, które pozytywnie przeszły kontrolę jakości.

- Celem kontroli paliw dostępnych na stacjach jest zapewnienie im najwyższej jakości, a także bezpieczeństwa użytkowania dla konsumentów i przedsiębiorców. Zachęcamy wszystkich, których interesuje ta tematyka – dziennikarzy, portale, ale również aplikacje nawigacyjne do wykorzystywania danych z naszych działań. Wyniki kontroli są ogólnodostępne i na bieżąco aktualizowane – mówił cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.