INNPoland_avatar

Twój pies wcale nie musi jeść mięsa. Badacze twierdzą, że dieta wegańska mu służy

Konrad Bagiński

21 kwietnia 2022, 15:07 · 3 minuty czytania
Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska jest dla psów zdrowsza niż oparta na mięsie - przypuszczają naukowcy. Ich badanie objęło nawyki żywieniowe ponad 2500 psów. To największe takie przedsięwzięcie na świecie.


Twój pies wcale nie musi jeść mięsa. Badacze twierdzą, że dieta wegańska mu służy

Konrad Bagiński
21 kwietnia 2022, 15:07 • 1 minuta czytania
Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska jest dla psów zdrowsza niż oparta na mięsie - przypuszczają naukowcy. Ich badanie objęło nawyki żywieniowe ponad 2500 psów. To największe takie przedsięwzięcie na świecie.
Psy na diecie wegańskiej są zdrowsze niż karmione mięsem - sugerują brytyjscy naukowcy James Barker / Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Diety wegańskie dla psów mogą wiązać się z ich lepszym zdrowiem i mogą być mniej niebezpieczne niż diety oparte na mięsie - twierdzą brytyjscy naukowcy z University of Winchester. Aby sprawdzić jaka dieta jest zdrowsza dla psów, przeprowadzili szeroko zakrojone badanie ankietowe wśród właścicieli 2536 psów. Zwierzaki były karmione w różny sposób: mięsem przetworzonym, surowym mięsem lub dietą wegańską. Ankieta zawierała pytania dotyczące zdrowia psów, w tym liczby wizyt weterynaryjnych, stosowania leków i konkretnych zaburzeń zdrowia psów.


Andrew Knight z University of Winchester w Wielkiej Brytanii wraz z kolegami przedstawili wyniki badania w ogólnodostępnym czasopiśmie PLOS ONE.

Analiza statystyczna wyników ankiety sugeruje, że ogólnie psy na diecie konwencjonalnej były mniej zdrowe niż psy na diecie opierającym się na surowym mięsie (tzw. raw) lub wegańskiej. Psy na diecie surowego mięsa wydawały się zdrowsze niż te na diecie wegańskiej.

Jednak naukowcy zauważyli kilka czynników, które nieco zaburzyły wyniki. Po pierwsze, biorące udział w badaniu psy na diecie surowego mięsa były znacznie młodsze niż psy na diecie wegańskiej, co może pomóc wyjaśnić, dlaczego wydawały się zdrowsze. Ponadto psy na diecie raw rzadziej trafiały do ​​weterynarza. Z jednej strony może to być oznaką lepszego zdrowia, wcześniejsze badania wykazały, że opiekunowie psów na diecie z surowym mięsem rzadziej zwracają się o poradę weterynaryjną.

To dopiero początek - potrzebne są kolejne analizy

Naukowcy przypominają, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, czy dieta raw lub dieta wegańska wiążą się z lepszymi wynikami zdrowotnymi psa. Naukowcy sugerują, że szeroko zakrojone, przekrojowe badania psów utrzymywanych na różnych dietach, które wykorzystują dane, takie jak wyniki badań klinicznych weterynaryjnych i historia chorób weterynaryjnych, mogą przynieść wyniki o większej wiarygodności.

Mimo to wcześniejsze badania powiązały dietę raw ze zwiększonym ryzykiem patogenów i niedoborów żywieniowych. W świetle zarówno nowych, jak i wcześniejszych ustaleń, naukowcy sugerują, że dobrze zbilansowana dieta wegańska może w rzeczywistości być najzdrowszym i najmniej niebezpiecznym wyborem dla psów.

Badacze dodają, że w 2018 roku światową populację zwierząt domowych oszacowano na 471 mln psów i 373 mln kotów. Sprzedaż karmy dla zwierząt domowych na arenie międzynarodowej w 2014 r. osiągnęła wartość 131,7 mld euro. Te sumy rosną a na rynek trafia kilka tysięcy nowych karm rocznie. Wiele z nich opartych jest na mięsie, inne bazują na owadach, wodorostach, drożdżach i grzybach.

- Istnieją jednak obawy, że narzucenie ludziom preferencji dotyczących karmy dla zwierząt domowych może być nieoptymalne dla dobrostanu psów - piszą badacze. Właśnie chęcią sprawdzenia jaka dieta jest dobra dla psów, uzasadniają swoją publikację.

- Najważniejszym testem jest zawsze ewentualny wpływ na same zwierzęta. Z tego powodu badania żywieniowe są uważane za złoty standard w celu zapewnienia wartości odżywczej nowych preparatów. Stan zdrowia psów utrzymywanych na różnych dietach był do tej pory przedmiotem ograniczonych badań - dodają. Przypominają też, że wcześniejsze badania udowodniły, że przestawienie psów na zbilansowaną dietę wegańską nie powoduje u nich żadnych zaburzeń zdrowotnych.