Comiesięczny stand-up w wydaniu Adama Glapińskiego przedłuży się o kolejne sześć lat. Sejm zdecydował o oddaniu sterów Narodowego Banku Polskiego obecnemu prezesowi banku centralnego na kolejne sześć lat.
Za kolejną kadencją dla Glapińskiego 234 posłów, przeciw było 223, nikt się nie wstrzymał od głosu. Do powołania prezesa NBP potrzebna była większość bezwzględna - 229 głosów.
Kolejna kadencja prezesa NBP Adama Glapińskiego rozpocznie się w czerwcu. Po wielokrotnym przekładaniu głosowania nad poparciem wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o drugą kadencję dla obecnego prezesa NBP, odbyło się ono w końcu w czwartek 12 maja.
Glapińskiemu udało się przekonać do siebie posłów Zjednoczonej Prawicy, dzięki czemu pozostanie na stanowisku przez kolejną kadencję.
Eksperci byli przeciwni Glapińskiemu
Eksperci zarzucali Glapińskiemu nieudolność i opieszałość. Ponad 70 proc. Polaków była przeciwko powołaniu Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Raz bagatelizował inflację, potem twierdził, że przyszła z zewnątrz - chociaż większość ekonomistów podkreśla, że ją po prostu zignorował - bo zaczęła się na długo przez rosyjskim szantażem energetycznym i wojną w Ukrainie.
Na początku lipca 2021 r. Glapiński mówił, że "inflacja jest podwyższona przez czynniki zewnętrzne i w dużej mierze przejściowe, więc nie ma przesłanek do zmiany stóp procentowych". A sięgała już 5 proc. i wyraźnie rosła. We wrześniu 2021 (5,5 proc.) uznał, że zacieśnienie polityki pieniężnej byłoby bardzo ryzykowne a podwyżka stóp procentowych byłaby "szkolnym błędem".
Twórca majątku PiS
Historia Kaczyńskiego i Glapińskiego sięga początku lat 90. - pisze Anna Dryjańska w naTemat.pl. Obaj zaczynali działalność polityczną w III RP, wspólnie założyli partię Porozumienie Centrum. W 1991 Glapiński przeprowadził przez Sejm ustawę, dzięki której partia Kaczyńskiego przejęła majątek państwowej Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej – dzięki temu stała się właścicielką atrakcyjnie zlokalizowanych nieruchomości w Warszawie.
Jestem redaktorem prowadzącym INNPoland.pl. Pracowałem m.in. dla Vice, newonce, naTemat i Next.gazeta.pl. W INN piszę swoje "rakoszyzmy". Prywatnie tworzę własne "Walden" w nadwarciańskim zaciszu. Poza tym co jakiś czas studiuję coś nowego.