Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
W środę 29 czerwca w południe Narodowy Bank Polski opublikował tabelę średnich kursów walut. Kolejna zostanie opublikowana dziś – w czwartek 30 czerwca. Dane są aktualizowane każdego dnia roboczego ok. godz. 12, na stronie NBP.
- W końcówce kwartału powracają obawy o stagflację podsycone spadkiem indeksu odzwierciedlającego nastroje amerykańskich konsumentów. W minionym tygodniu ceny ropy naftowej nie tyle przestały spadać, ile wręcz podniosły się o ponad 5 proc. Efekt tego połączenia to wyparowanie apetytu na ryzyko. Wyraźnym spadkom na Wall Street towarzyszy wzrost wartości franka oraz dolara. W regionie szokuje ostry ruch stóp procentowych na Węgrzech, którego zadaniem jest także wyrwanie forinta ze spirali wyprzedaży - tak sytuację na rynku walutowym podsumowuje Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl.
Wielką niewiadomą - ale spodziewamy się raczej zimnego prysznica - są jutrzejsze odczyty inflacji w Polsce. Niestety inflacja wynosząca ponad 15 proc. jest bardzo realna. 15,5 proc. inflacji przewidują m.in. banki PKO BP, Pekao SA, Santander, mBank i ING. Nieco bardziej optymistyczny (o ile w ogóle można się tu dopatrywać optymizmu) jest Citi.
- Spodziewamy się wzrostu inflacji w czerwcu do 15,3 proc. r/r z 13,9 proc. w maju. Zakładamy przy tym mocny wzrost cen paliw o ok. 9,5 proc. m/m, wysoki relatywnie do długoterminowego trendu, ale zgodny z tegorocznym trendem wzrost cen żywnosci oraz dalszy wzrost inflacji netto do ok. 9,2 proc. z 8,5 proc. - przewidują analitycy Citi. Nie brakuje jednak głosów, że inflacja przekroczy nawet 16 proc.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń gospodarczych na środę 29 czerwca 2022 r., opublikowane na stronie internetowej Macronext.