Z okazji rocznicy aneksji Krymu, Rosja wypuściła nowy banknot o stosunkowo niewielkiej wartości 100 rubli. Okazał się też bezużyteczny, bo nie da się go wprowadzić do obiegu - rosyjskich kas fiskalnych i bankomatów nie da się zaktualizować. Nie pozwalają na to sankcje.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Rosjanie chcieli wprowadzić do obiegu nowy banknot. Okazał się bezużyteczny - pisze money.pl. Nowy banknot ma nominał 100 rubli i miał podnieść patriotycznego ducha Rosjan. Okazał się świstkiem papieru, którego nie da się wypłacić z bankomatu albo użyć w kasie fiskalnej. Banknot miał dołączyć do ostatniej edycji wydrukowanej w 2015 r., którą wyemitowano rok po rosyjskiej aneksji Krymu. Kolejna rocznica zajęcia kawałka Ukrainywydawała się Rosjanom idealną okazją na wypuszczenie nowego pieniądza.
Stało się inaczej, bo Rosjanie nie wzięli pod uwagę jednej rzeczy - bankomatów, terminali płatniczych i kas fiskalnych. W Rosji te urządzenia nie są produkowane, wszystkie pochodzą z importu. Produceni i operatorzy tych urządzeń wycofali się z działalności w Rosji z powodu wojny. A to oznacza, że aktualizacja kas, terminali i bankomatów nie jest możliwa. Używanie nowych banknotów w obiegu byłoby więc mocno ograniczone.
"Wprowadzony dziś przez Bank Centralny Rosji nowy banknot o nominale 100 rubli, na którym widnieje pomnik Żołnierza Radzieckiego, nie może zostać wprowadzony do obiegu, ponieważ z powodu sankcji nie można zaktualizować bankomatów i kas fiskalnych, by rozpoznawały nowe banknoty. 100 proc. rosyjskich kas fiskalnych pochodzi z importu" - napisał 1 lipca na Twitterze Max Fras, researcher i konsultant.
„Biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną, trudno sobie wyobrazić, że rozwój dla rynku rosyjskiego będzie priorytetem” – pisze rosyjski Kommiersant. Serwis podaje, że zastępca szefa Banku Centralnego Siergiej Biełow przewiduje, iż rosyjskie firmy obsługujące bankomaty i kasy fiskalne potrzebują od sześciu miesięcy do roku, aby zaktualizować sprzęt, który rozpoznałby nowe banknoty.
Stowarzyszenie Rosyjskich Banków, organizacja pozarządowa reprezentująca interesy 145 członków, poprosiło o opóźnienie wprowadzenia nowych banknotów jeszcze wiosną tego roku, pisze Kommersant.
Rosja ostatnio wprowadziła ostatnią nowo zaprojektowaną walutę w nominałach 200 i 2000 rubli w 2017 roku. Bank Centralny planuje w przyszłym roku wprowadzić banknoty 1000 i 5000 rubli.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl