INNPoland_avatar

Tak wyglądał wszechświat 13 mld lat temu. Pierwsze zdjęcie z Teleskopu Webba

Kamil Rakosza-Napieraj

12 lipca 2022, 09:40 · 2 minuty czytania
Prezydent Joe Biden pokazał pierwsze zdjęcie kosmosu uwiecznione przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. To najgłębsze i najbardziej wyraźne zdjęcie odległego wszechświata w historii astronomii.


Tak wyglądał wszechświat 13 mld lat temu. Pierwsze zdjęcie z Teleskopu Webba

Kamil Rakosza-Napieraj
12 lipca 2022, 09:40 • 1 minuta czytania
Prezydent Joe Biden pokazał pierwsze zdjęcie kosmosu uwiecznione przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. To najgłębsze i najbardziej wyraźne zdjęcie odległego wszechświata w historii astronomii.
Joe Biden pokazał zdjęcie wykonane przez Teleskop Jamesa Webba Fot. NASA/Associated Press/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Zdjęcie zostało pokazane w poniedziałek 11 lipca w czasie specjalnej prezentacji w Białym Domu.


Pierwsze zdjęcie odległego kosmosu

Zdjęcie nazwane Pierwszym Głębokim Polem Webba przedstawia gromadę galaktyk SMACS 0723. Wykonana w podczerwieni fotografia jest przepełnione szczegółami. Tysiące galaktyk – w tym najsłabsze obiekty, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w podczerwieni – pojawiły się w polu widzenia Webba po raz pierwszy. "Ten wycinek rozległego wszechświata pokrywa skrawek nieba wielkości ziarenka piasku ściskanego w palcach przez kogoś na Ziemi" – podała NASA.

Fotografia wykonana przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przedstawia wszechświat sprzed 13 mld lat. Patrząc na nią, widzimy zatem odległą przeszłość z początków kosmosu. Zgodnie z nauką nasz wszechświat liczy sobie ok. 14 mld lat. Na zdjęciu oglądamy zatem nasze początki w przestrzeni kosmicznej.

Jeszcze dzisiaj – we wtorek 12 lipca – zobaczymy więcej zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Oficjalna prezentacja fotografii została zaplanowana na godz. 16:30 polskiego czasu. Będzie można je oglądać w specjalnie przygotowanej przez NASA transmisji, która jest dostępna także na stronie INNPoland.pl.

Kosmiczny podglądacz

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wysłany w kosmos 25 grudnia 2021 r. Najważniejszymi celami jego misji są: obserwacje pierwszych gwiazd powstałych po Wielkim Wybuchu, badanie formowania się i ewolucji galaktyk, badanie powstawania gwiazd i systemów planetarnych. Jego obserwacje są wykonywane w podczerwieni.

Dzięki jego pracy mamy poznać tajemnice początków wszechświata. – Będzie mógł obserwować znacznie więcej w podczerwieni niż teleskop Hubble'a, więc będziemy bardzo mocno nastawiani na takie obiekty jak planety pozasłoneczne, protoplanetarne dyski wokół gwiazd, obszary powstawania gwiazd oraz bardzo odległe obiekty. Ale tak naprawdę niemal każda dziedzina astronomii i kosmologii znajdzie zastosowanie w obszarach badanych przez ten teleskop – opowiadała w rozmowie z Katarzyną Florencką dr Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.