Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Imperium Daniela Obajtka rośnie w siłę. Orlen w połączeniu z Lotosem stanie się gigantem energetycznym i umocni swoją dominującą pozycję na rynku.
PAP Biznes informuje, że w trakcie czwartkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia akcjonariusze PKN Orlen poparli fuzję spółki z Grupą Lotos. Jak już pisaliśmy w INNPoland.pl, podobną decyzję podjęli wczoraj akcjonariusze Lotosu, a we wtorek zgodę wyraził rząd.
Za uchwałą w tej sprawie głosowało 98,27 proc. członków walnego zgromadzenia PKN Orlen. Na połączenie spółek oddano 300 532 564 głosy, przeciwko - 36 głosów, a wstrzymujących się - 5 280 889 głosów.
Podjęta uchwała wskazuje, że Orlen wyraża zgodę na fuzję z Lotosem poprzez przeniesienie na płocki koncern całego majątku, na który składają się aktywa i pasywa Lotosu. W zamian Orlen wyda akcjonariuszom Lotosu akcje.
Uchwała wskazuje, że zostanie przyjęty także Plan Połączenia, który opracowano już w czerwcu. W związku z fuzją statut spółki zostanie zmieniony. Oficjalne połączenie nastąpi w dniu wpisania do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Będzie to ostateczny koniec Grupy Lotos.
Głos w sprawie ostatecznej decyzji w sprawie przyszłości spółek zabrał prezes Orlenu Daniel Obajtek. We wpisie na Twitterze przekonuje, że dołoży wszelkich starań, aby korzyści płynące z połączenia były widoczne jak najszybciej.
Z szacunków wynika, że połączone spółki wygenerują przychody rzędu około 250 mld zł rocznie i będą obsługiwały około 100 mln klientów w całej Europie. Jednak, jak zapewnia rząd PiS, gigant nie będzie koncentrował się wyłącznie na rynku paliw. Ma to być "koncern multienergetyczny".
Podmiot planuje postawić na rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym lądowych i morskich farm wiatrowych, a także technologii recyklingu tworzyw sztucznych. Chce inwestować również w fotowoltaikę, paliwa alternatywne, biomateriały i energetykę jądrową. Jednak porozumienie przyjęte przez spółki przewiduje, że połączony podmiot będzie realizował także najważniejsze inwestycje Lotosu. Orlen zabiegał o połączenie z Lotosem od lutego 2018 r. Pod koniec czerwca br. zgodę na fuzję wyraziła Komisja Europejska. Zgodnie z warunkami zaradczymi, od których zależała decyzja unijnej instytucji, węgierski MOL przejmie 417 stacji Lotosu w Polsce. W zamian Orlen odkupi od MOL 41 stacji na Słowacji i 144 na Węgrzech. Poza tym 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii Lotosu przejmie Saudi Aramco.