Właściciele kin w Wielkiej Brytanii wpadli na nietypowy pomysł. Rozdają za darmo bilety do kina, ale tylko… osobom o rudych włosach. Czemu właśnie oni są objęci zadziwiającą promocją? Otóż osoby rude i o jasnej karnacji są najbardziej narażone w obecnych upałach.
Reklama.
Sale kinowe są zwykle klimatyzowane, co jest świetne na upały Fot. Cecilia Fabiano/LaPresse/Sipa US/East News
Na nietypową promocję przy okazji upałów wpadła sieć kin Showcase Cinemas. Brytyjska firma zaoferowała klientom, że w najgorętsze dni w historii Wielkiej Brytanii mogą wybrać się do kina za darmo, usiąść w klimatyzowanych salach i odpocząć od skwaru. Spółka postawiła jeden warunek — trzeba być rudym.
Czemu akurat ten kolor włosów jest uprzywilejowany? Otóż badania jasno wskazują, że osoby o bladej skórze, z piegami i rudych włosach są bardziej niż inni narażeni na raka skóry ze względu na promieniowanie słoneczne.
Rudzielce są szczególnie narażone przez ich układ genów, ale trzeba pamiętać, że słońce może być niebezpieczne dla skóry każdego z nas.
Wielka Brytania pobiła rekord spiekoty we wtorek 19 lipca, gdzie trzy razy z rzędu odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów. Było to 40,3 st. C zanotowane w miejscowości Coningsby we wschodniej Anglii. Poprzedni rekord to 38,7 st. C z lata 2019 r.
NASA pokazuje upały z kosmosu
NASA pisze na swojej stronie internetowej, że w czerwcu i lipcu tego roku fale upałów nawiedziły Europę, Afrykę Północną, Bliski Wschód i Azję. Temperatury w niektórych miejscach przekroczyły 40 stopni Celsjusza i pobiły wiele długotrwałych rekordów.
Najnowsza mapa NASA pokazuje temperatury powietrza na powierzchni większości półkuli wschodniej w dniu 13 lipca 2022 r. Została ona stworzona przez połączenie obserwacji z wersją globalnego modelu systemu obserwacji Ziemi Goddarda (GEOS), który wykorzystuje równania matematyczne do reprezentacji procesów fizycznych w atmosferze.
- Chociaż istnieje wyraźny wzór "fali atmosferycznej" z naprzemiennymi ciepłymi (bardziej czerwonymi) i chłodnymi (bardziej niebieskimi) wartościami w różnych lokalizacjach, ten duży obszar ekstremalnego (i rekordowego) ciepła jest kolejnym wyraźnym wskaźnikiem, że emisja gazów cieplarnianych przez działalność człowieka powoduje ekstremalne zjawiska pogodowe, które wpływają na nasze warunki życia – powiedział Steven Pawson, szef Biura Globalnego Modelowania i Asymilacji w NASA Goddard Space Flight Center.
W Europie Zachodniej, która już doświadczała dotkliwej suszy, fala upałów podsyciła pożary. Szalały one w Portugalii, Hiszpanii i niektórych częściach Francji. 13 lipca w mieście Leira w Portugalii temperatura osiągnęła 45 stopni Celsjusza. Spłonęło tam ponad 3000 hektarów lasów i nieużytków. Ponad połowa kraju była w stanie czerwonego alarmu, ponieważ strażacy walczyli jednocześnie z 14 aktywnymi pożarami.
We Włoszech rekordowy upał przyczynił się do zawalenia się 3 lipca części lodowca Marmolada w Dolomitach. Lawina śniegu, lodu i skał zabiła 11 turystów.
W Wielkiej Brytanii Met Office wydał ostrzeżenia o skrajnym upale. Z powodu wysokiej temperatury zaczął się topić pas startowy lotniska Luton. W Afryce Północnej fala upałów i pożarów przeszła przez Tunezję. Ogień zniszczył zbiory zbóż w tym kraju. 13 lipca w stolicy kraju, Tunisie temperatura osiągnęła 48 stopni Celsjusza, bijąc 40-letni rekord.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl