Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Najnowsze dane na temat stopy bezrobocia Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek 25 lipca tuż po godz. 10:00.
W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 4,9 proc. GUS wskazuje, że jest to o 0,2 pkt. proc mniej niż w maju. W czerwcu ubiegłego roku bezrobocie oscylowało wokół 5,9 proc., a na początku 2022 r. - 5,5 proc.
Jak to wygląda w liczbach? GUS informuje, że pod koniec czerwca br. 818 tys. osób było zarejestrowanych jako bezrobotne w urzędach. Jest to spadek o 32,2 tys. w porównaniu do maja br. Co więcej, przez rok z rejestru zniknęło 175 tys. osób.
Najnowsze dane oznaczają, że bezrobocie jest najniższe od 32 lat. Ostatni raz czwórkę z przodu można było zobaczyć w szacunkach GUS-u w 1990 r.
Ostatni raz bezrobocie wynosiło 5 proc. pod koniec 2019 r. Jednak korzystne dane zmiotła pandemia COVID-19, która sprawiła, że bezrobocie wzrosło do 6,5 proc. Ze spadkami mamy do czynienia od lutego 2021 r.
Choć stopa bezrobocia spadła we wszystkich województwach, to widać ogromne różnice między poszczególnymi regionami. W woj. warmińsko-mazurskim zarejestrowana stopa bezrobocia wynosiła w czerwcu aż 7,6 proc., a w woj. wielkopolskim — zaledwie 2,7 proc.
Dość dobrym wynikiem może pochwalić się także woj. śląskie (3,8 proc.). Bezrobocie poniżej 5 proc. zarejestrowano także w woj. małopolskim (4,1 proc.), lubuskim (4,2 proc.), mazowieckim (4,3 proc.) i dolnośląskim (4,4 proc.).
W porównaniu do maja br. największy spadek bezrobocia odnotowano w woj. lubuskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (-0,3 pkt. proc.). Stopa bezrobocia spadła także w skali roku. Liderem tego zestawienia jest woj. warmińsko-mazurskie (-1,7 pkt. proc.) i lubuskie (-1,6 pkt. proc.).
Najnowsze szacunki opublikowane przez GUS pokrywają się z wyliczeniami, które już wcześniej prezentowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Zdaniem resortu według metodologii obliczania stopy bezrobocia Eurostatu w Polsce bezrobocie jak praktycznie najniższe w całej Europie.
Zdaniem ekonomistów sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, ale wskazują, że spadkowy trend nie utrzyma się zbyt długo. Ich zdaniem już na jesieni wyliczenia dotyczące bezrobocia będą mniej korzystne.