INNPoland_avatar

Jak skorzystać z wakacji kredytowych w ING Banku Śląskim? Oto co musicie wiedzieć

Redakcja INNPoland

25 lipca 2022, 16:54 · 3 minuty czytania
Polskie banki zaczynają oferować wakacje kredytowe. Jednym z nich jest ING Bank Śląski, który jeszcze w lipcu udostępni klientom wnioski o wstrzymanie spłat kredytów hipotecznych. W naszym poradniku odpowiadamy na najważniejsze pytania: jak złożyć wniosek, jakie są ważne terminy i kto jest objęty programem.


Jak skorzystać z wakacji kredytowych w ING Banku Śląskim? Oto co musicie wiedzieć

Redakcja INNPoland
25 lipca 2022, 16:54 • 1 minuta czytania
Polskie banki zaczynają oferować wakacje kredytowe. Jednym z nich jest ING Bank Śląski, który jeszcze w lipcu udostępni klientom wnioski o wstrzymanie spłat kredytów hipotecznych. W naszym poradniku odpowiadamy na najważniejsze pytania: jak złożyć wniosek, jakie są ważne terminy i kto jest objęty programem.
Wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim Fot. Marek BAZAK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Wakacje kredytowe – kto może skorzystać?

Wakacje kredytowe wejdą w życie 29 lipca. O wstrzymanie spłaty kredytu w ramach wakacji kredytowych możemy wnioskować w przypadku jednego kredytu hipotecznego (nie kredytu gotówkowego czy inwestycyjnego). Nawet jeśli mamy więcej zobowiązań wobec banków – musimy wybrać tylko jeden kredyt mieszkaniowy.


Dodatkowo musi to być kredyt w złotówkach, a nie denominowany w innej walucie jak frank czy euro. Kredyt hipoteczny na nieruchomość musi też spełniać własne potrzeby mieszkaniowe klienta. Oznacza to, że wakacjami nie są objęte kredyty na nieruchomości pod wynajem czy inwestycyjne.

To podstawowe zasady – jeśli je spełniacie, możecie składać wniosek.

ING Bank Śląski – jak i kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim można złożyć na dwa sposoby:

  • osobiście, w oddziale banku,
  • w bankowości internetowej Moje ING.

Bank uruchomi wnioski internetowe o wakacje kredytowe 29 lipca. Bank przypomina swoim klientom, aby wnioski składali maksymalnie na dzień przed terminem, w którym pobierana jest rata kredytu. Jeśli ratę płacimy do 2 sierpnia, wniosek także musimy złożyć najpóźniej 1 sierpnia.

Jak podkreśla ING Bank Śląski, dla każdej raty trzeba złożyć osobny wniosek.  Oznacza to, że nie można złożyć wniosku o wakacje kredytowe z wyprzedzeniem — ale dopiero po terminie płatności raty w bieżącym miesiącu.

Jakie dane we wniosku o wakacje kredytowe w mBanku?

Oto informacje, jakie muszą się znaleźć we wniosku o wakacje kredytowe:

  • dane osobowe klienta;
  • dane kredytu, którego dotyczy wniosek;
  • informacja o okresie lub okresach zawieszania spłaty kredytu;
  • oświadczenie, ze wniosek dotyczy nieruchomości zaspokajającej własne potrzeby mieszkaniowe

Uwaga: wnioski będą rozpatrywane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

W programie liczy się data doręczenia wniosku do banku. Technicznie rzecz biorąc, instytucja ma 21 dni na odpowiedź, ale w praktyce nie ma prawnej możliwości nam odmówić.

Wakacje kredytowe – okresy wstrzymania spłaty, najlepsze miesiące

Ministerstwo Finansów poinformowało, że wakacje kredytowe to nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu — tym różnią się od "zwykłych", oferowanych już przez banki wakacji kredytowych.

Eksperci już polecają konkretne, najlepsze miesiące na wakacje kredytowe. W 2022 r. są to raty: sierpniowa, wrześniowa listopadowa i grudniowa. W 2023 r. także są idealne momenty na wybranie wakacji od rat.

ING Bank Śląski – czy wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

Czy skorzystanie z rządowego programu wakacji kredytowych może wpłynąć na przyszłą zdolność kredytową? Wątpliwości kredytobiorców wzbudziła wypowiedź szefa Związku Banków Polskich, który zasugerował, że tak właśnie może się stać.

Zapytaliśmy ING Bank Śląski, czy osoby, które skorzystają z tej możliwości, mogą mieć potem problem z zaciągnięciem kolejnego kredytu. Bank odpowiedział w następujący sposób:

Badanie zdolności kredytowej jest procesem uzależnionym od bardzo wielu czynników i zależy od indywidualnej oceny danego klienta przez bank i występuje w nim wiele współzależności, które mogą mieć wpływ na ostateczną ocenę klientaING Bank Śląski