logo
Wakacje kredytowe w PKO BP Fot. Artur Szczepanski/REPORTER
Reklama.

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Wakacje kredytowe – kto może skorzystać?

Wakacje kredytowe wejdą w życie 29 lipca. O wstrzymanie spłaty kredytu w ramach wakacji kredytowych możemy wnioskować w przypadku jednego kredytu hipotecznego (nie kredytu gotówkowego czy inwestycyjnego). Nawet jeśli mamy więcej zobowiązań wobec banków – musimy wybrać tylko jeden kredyt mieszkaniowy.

Dodatkowo musi to być kredyt w złotówkach, a nie denominowany w innej walucie jak frank czy euro. Kredyt hipoteczny na nieruchomość musi też spełniać własne potrzeby mieszkaniowe klienta. Oznacza to, że wakacjami nie są objęte kredyty na nieruchomości pod wynajem czy inwestycyjne.

To podstawowe zasady – jeśli je spełniacie, możecie składać wniosek.

PKO BP – jak i kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe w PKO BP można złożyć na następujące sposoby:

  • osobiście, w oddziale banku,
  • przez swoje konto w serwisie internetowym.
  • Nie będzie więc można składać wniosków przez aplikację mobilną banku ani przez infolinię. Bank uruchomi wnioski internetowe o wakacje kredytowe 29 lipca. Kredytobiorcy są zobowiązani do złożenia wniosku maksymalnie w dniu, w którym pobierana jest rata kredytu. Jeśli ratę płacimy do 2 sierpnia, wniosek także musimy złożyć najpóźniej 2 sierpnia. W przypadku złożenia wniosku np. 3 sierpnia zawieszeniu ulegnie dopiero rata wrześniowa.

    Jakie dane we wniosku o wakacje kredytowe w PKO BP?

    Oto informacje, jakie muszą się znaleźć we wniosku o wakacje kredytowe:

  • dane osobowe klienta;
  • dane kredytu, którego dotyczy wniosek;
  • informacja o okresie lub okresach zawieszania spłaty kredytu;
  • oświadczenie, ze wniosek dotyczy nieruchomości zaspokajającej własne potrzeby mieszkaniowe
  • Uwaga: wnioski będą rozpatrywane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

    W programie liczy się data doręczenia wniosku do banku. Technicznie rzecz biorąc, instytucja ma 21 dni na odpowiedź, ale w praktyce nie ma prawnej możliwości nam odmówić.

    Wakacje kredytowe – okresy wstrzymania spłaty, najlepsze miesiące

    Ministerstwo Finansów poinformowało, że wakacje kredytowe to nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.
  • Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu — tym różnią się od "zwykłych", oferowanych już przez banki wakacji kredytowych.

    Eksperci już polecają konkretne, najlepsze miesiące na wakacje kredytowe. W 2022 r. są to raty: sierpniowa, wrześniowa listopadowa i grudniowa. W 2023 r. także są idealne momenty na wybranie wakacji od rat.

    PKO BP – czy wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

    Czy skorzystanie z rządowego programu wakacji kredytowych może wpłynąć na przyszłą zdolność kredytową? Wątpliwości kredytobiorców wzbudziła wypowiedź szefa Związku Banków Polskich, który zasugerował, że tak właśnie może się stać.

    O to, czy osoby, które skorzystają z tej możliwości, mogą mieć potem problem z zaciągnięciem kolejnego kredytu, zapytała PKO "Gazeta Wyborcza". Bank odpowiedział w następujący sposób:

    Informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych jest przez bank zgłaszana do BIK, nie jest jednak traktowana jak zaległość w spłacie kredytu. Bank nie tworzy "czarnych list kredytobiorców", którzy skorzystali z różnych rozwiązań pomocowych. Zdolność kredytowa oceniana jest indywidualnie i jest uzależniona od cech klienta, transakcji, sytuacji makroekonomicznej, zgodnie z zaleceniami nadzoru.

    PKO BP

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl