INNPoland_avatar

Jak skorzystać z wakacji kredytowych w Santander Bank? Oto co musicie wiedzieć

Redakcja INNPoland

26 lipca 2022, 16:33 · 3 minuty czytania
Polskie banki zaczynają oferować wakacje kredytowe. Jednym z nich jest Santander Bank, który jeszcze w lipcu udostępni klientom wnioski o wstrzymanie spłat kredytów hipotecznych. W naszym poradniku odpowiadamy na najważniejsze pytania: jak złożyć wniosek, jakie są ważne terminy i kto jest objęty programem.


Jak skorzystać z wakacji kredytowych w Santander Bank? Oto co musicie wiedzieć

Redakcja INNPoland
26 lipca 2022, 16:33 • 1 minuta czytania
Polskie banki zaczynają oferować wakacje kredytowe. Jednym z nich jest Santander Bank, który jeszcze w lipcu udostępni klientom wnioski o wstrzymanie spłat kredytów hipotecznych. W naszym poradniku odpowiadamy na najważniejsze pytania: jak złożyć wniosek, jakie są ważne terminy i kto jest objęty programem.
Wakacje kredytowe w Santander Bank Fot. Hubert Hardy/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Wakacje kredytowe – kto może skorzystać?

Wakacje kredytowe wejdą w życie 29 lipca. O wstrzymanie spłaty kredytu w ramach wakacji kredytowych możemy wnioskować w przypadku jednego kredytu hipotecznego (nie kredytu gotówkowego czy inwestycyjnego). Nawet jeśli mamy więcej zobowiązań wobec banków – musimy wybrać tylko jeden kredyt mieszkaniowy.


Dodatkowo musi to być kredyt w złotówkach, a nie denominowany w innej walucie jak frank czy euro. Kredyt hipoteczny na nieruchomość musi też spełniać własne potrzeby mieszkaniowe klienta. Oznacza to, że wakacjami nie są objęte kredyty na nieruchomości pod wynajem czy inwestycyjne.

To podstawowe zasady – jeśli je spełniacie, możecie składać wniosek.

Santander Bank – jak i kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe w Santander Bank można złożyć na następujące sposoby:

  • osobiście, w oddziale banku,
  • przez swoje konto w serwisie internetowym.

Nie będzie więc można składać wniosków przez aplikację mobilną banku ani przez infolinię. Bank uruchomi wnioski internetowe o wakacje kredytowe 29 lipca. Kredytobiorcy są zobowiązani do złożenia wniosku maksymalnie w dniu, w którym pobierana jest rata kredytu. Jeśli ratę płacimy do 2 sierpnia, wniosek także musimy złożyć najpóźniej 2 sierpnia. W przypadku złożenia wniosku np. 3 sierpnia zawieszeniu ulegnie dopiero rata wrześniowa.

Jakie dane we wniosku o wakacje kredytowe w Santander Bank?

Oto informacje, jakie muszą się znaleźć we wniosku o wakacje kredytowe:

  • dane osobowe klienta;
  • dane kredytu, którego dotyczy wniosek;
  • informacja o okresie lub okresach zawieszania spłaty kredytu;
  • oświadczenie, ze wniosek dotyczy nieruchomości zaspokajającej własne potrzeby mieszkaniowe

Uwaga: wnioski będą rozpatrywane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

W programie liczy się data doręczenia wniosku do banku. Technicznie rzecz biorąc, instytucja ma 21 dni na odpowiedź, ale w praktyce nie ma prawnej możliwości nam odmówić.

Wakacje kredytowe – okresy wstrzymania spłaty, najlepsze miesiące

Ministerstwo Finansów poinformowało, że wakacje kredytowe to nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu — tym różnią się od "zwykłych", oferowanych już przez banki wakacji kredytowych.

Eksperci już polecają konkretne, najlepsze miesiące na wakacje kredytowe. W 2022 r. są to raty: sierpniowa, wrześniowa listopadowa i grudniowa. W 2023 r. także są idealne momenty na wybranie wakacji od rat.

Santander Bank – czy wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

Czy skorzystanie z rządowego programu wakacji kredytowych może wpłynąć na przyszłą zdolność kredytową? Wątpliwości kredytobiorców wzbudziła wypowiedź szefa Związku Banków Polskich, który zasugerował, że tak właśnie może się stać.

Zapytaliśmy Santander Bank o to, czy osoby, które skorzystają z tej możliwości, mogą mieć potem problem z zaciągnięciem kolejnego kredytu. Do czasu publikacji artykułu przedstawiciele banku nie odpowiedzieli na nasze pytanie.