INNPoland_avatar

Obajtek przejmuje dalej. Po Lotosie czas na PGNiG

Konrad Bagiński

29 lipca 2022, 12:01 · 3 minuty czytania
Prezes Orlenu Daniel Obajtek dopina przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Obie firmy podpisały plan połączenia spółek. W zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.


Obajtek przejmuje dalej. Po Lotosie czas na PGNiG

Konrad Bagiński
29 lipca 2022, 12:01 • 1 minuta czytania
Prezes Orlenu Daniel Obajtek dopina przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Obie firmy podpisały plan połączenia spółek. W zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.
Daniel Obajtek coraz bliżej przejęcia PGNiG Fot. Beata Zawrzel/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia spółek, polegający na przeniesieniu majątku PGNiG do Orlenu w zamian za akcje Orlenu. W zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.


"Uzgodniliśmy plan połączenia z PGNiG, które nastąpi poprzez wymianę akcji. Warunkiem transakcji jest zgoda akcjonariuszy obydwu spółek. Silny koncern multienergetyczny to możliwość realizacji inwestycji kluczowych dla bezpieczeństwa i niezależności surowcowej Polski" - napisał na Twitterze prezes Orlenu, Daniel Obajtek

Sam Orlen podał w komunikacie, że połączenie zostanie zarejestrowane i sfinalizowane w październiku lub listopadzie 2022 roku.

"Zgodnie z Planem Połączenia akcjonariuszom PGNiG, w zamian za posiadane przez nich akcje PGNiG, zostaną przyznane w związku z Połączeniem Akcje Połączeniowe w następującym stosunku: 0,0925 akcji PKN ORLEN : 1 akcja PGNIG ("Parytet Wymiany Akcji"). Przez powyższe należy rozumieć, że w zamian za 1 (jedną) akcję PGNIG jej akcjonariusze otrzymają 0,0925 Akcji Połączeniowej, przy czym liczba przyznanych Akcji Połączeniowych stanowić będzie liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki Akcji Połączeniowych wynikające z zastosowania Parytetu Wymiany Akcji akcjonariusze PGNiG otrzymają dopłaty na zasadach określonych w Planie Połączenia" - napisali przedstawiciele Orlenu.

Orlen dopina też przejęcie Lotosu

Zgodnie z uchwałą akcjonariuszy Lotosu fuzja Grupy Lotos z PKN Orlen ma odbyć się poprzez przeniesienie całego majątku gdańskiej spółki, wszystkich aktywów i pasywów, na PKN Orlen w zamian za akcje, które płocki koncern wyda zgodnie z postanowieniami Planu Połączenia.

Rząd przyjął wniosek o wyrażenie zgody na połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen przedłożony przez Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych

"Połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał PKN Orlen" - komunikat tej treści przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Akcjonariusze Lotosu podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia poparli połączenie spółki z PKN Orlen. Za uchwałą w tej sprawie oddano 98,89 proc. głosów. Koniec Lotosu jest więc coraz bliższy, kontrowersje jednak nie ustają.

- Fuzja jest absolutnie zbędna. Odpowiedź jest prosta – mówi Piotr Woźniak, minister gospodarki w latach 2005-07, czyli w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, prezes PGNiG w latach 2016-2020.

- To jest bzdura, której nikt nigdy nie powinien wypowiadać, że to jest fuzja, że to jest budowa czempiona – mówi w reportażu Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos 2002-2016. - To jest wyprzedaż, likwidacja świetnej firmy giełdowej – dodaje.

- Bardzo chciałbym wiedzieć. Ja też tego nie rozumiem — Dawid Czopek, dyr. zarządzający funduszem Inwestycyjnym Polaris FIZ, pytany o sens i logikę fuzji Orlenu z Lotosem i sprzedaż części rafinerii Lotosu Saudyjczykom. To wypowiedzi, jakie pojawiają się w reportażu Łukasza Frątczaka z TVN w "Czarno na białym".